Utaka vil have ny OB-kontrakt
![]() |
| Foto: Thomas Kjær / bold.dk |
Træner Lars Olsen kan ånde lettet op, mens sportsdirektør Kim Brink skal strikke ny kontrakt sammen til topscoreren.
Transfervinduet er overstået, og SAS-Ligaens førerhold fik til stor lettelse for Lars Olsen lov at beholde både midtbanedynamo Eric Djemba-Djemba og topscorer Peter Utaka.
- Jeg havde virkeligt håbet på det, og heldigvis holdte det stik. Det er to fremtrædende spillere i vores jagt på guldet, og jo længere tid, vi kan holde sammen på de bedste spillere, jo bedre bliver vi, siger Olsen til B.T.
Kim Brink afslører samtidigt, at der har været bud efter duoen, men buddene var bare ikke høje nok. Og klubbens krav er ifølge B.T. 40-45 millioner for Utaka, der nu i stedet for et eventyr i en større klub vil have en ny kontrakt.
- Jeg har det godt i OB og må bare vente til det rigtige tilbud kommer. Men min agent og jeg skal have sat mig ned med Kim Brink og forhandlet en ny kontrakt, siger Utaka til avisen.
OB er i øjeblikket i syd-Spanien, hvor man deltager i Copa del Sol.
29/01-2010: Utaka: Prisen skal være rigtig for OB
28/01-2010: Brink: Utaka ikke tæt på skifte
20/01-2010: Djemba-Djemba og Utaka er skuffede
| Cykling: Par nummer 7 rundet til sidst | |
| Håndbold: Matchfakta: Dame Håndbold Ligaen | |
| Håndbold: Silkeborg-Voel kravler over stregen igen |









15 kommentarer