Williams meget tæt på AGF-exit
![]() |
| Foto: Jesper Zacho / agf-foto.dk |
Infoboks
| bold.links | ||||
| Betsafe Ligaen | ||||
| AGF |
AGF er meget tæt på at sende angriberen Dioh Williams videre, og derfor er han ikke med i truppen til fredagens kamp mod Roskilde.
I tirsdags solgte AGF Jakob Poulsen til FC Midtjylland, og nu er endnu en profil på vej væk fra klubben. Dioh Williams spillede ikke i tirsdagens reserveholdskamp som planlagt, og han er heller ikke med i truppen til fredagens kamp mod Roskilde.
Og den skyldes ifølge angriberens agent en snarlig exit fra AGF.
- Jeg forventer, vi har en afklaring med Dioh indenfor få dage. Spørgsmålet er om det bliver en lejeaftale eller et salg. Det må tiden vise, siger Allan Bak Jensen til bold.dk, men han vil i samme ombæring ikke afsløre nogen detaljer om angriberens fremtidige klub.
- Nej, det vil jeg helst ikke komme ind på lige nu. Vi arbejder på et par forskellige muligheder, som vi er forholdsvist langt med.
Williams var i sidste uge til landsholdssamling med Liberia, hvor han gjorde god reklame for sig selv med to kampe og en scoring.
- Han gjorde det godt på den tur og scorede også. Det er klart, det hjælper altid, men det var nu også allerede gang i noget inden da, siger Allan Bak Jensen.
Dioh Williams har spillet i AGF siden sommeren 2007.
08/07-2010: Nando og Dioh: Vil ikke spille 1. division
25/05-2010: Dioh W: Næppe nogen der vil købe mig
20/05-2010: Dioh-agent: Ikke typen der løber sin vej
| Tennis: Nadal-motorvej til finalen i Paris | |
| Tennis: Skræk-lodtrækning for Wozniacki | |
| Håndbold: Svan: Vi skal have pokalen |








23 kommentarer