Zlatan om Balotelli: Bedre end jeg var
![]() |
Ifølge Zlatan Ibrahimovic har Mario Balotelli stadig meget at lære, men det til trods mener svenskeren, at Balotelli er et større talent, end han selv var i den alder.
Mario Balotelli blev Inters helt store helt i weekenden, da han med to scoringer var stærkt medvirkende til, at Inter hentede 3-3 mod Roma.
Baletelli har i flere omgange opført sig uheldigt, men får han styr på det, kan han komme rigtig langt. Ifølge angrebskollega Zlatan Ibrahimovic er Balotelli bedre, end han selv var i den alder.
- Han har selvfølgelig fortsat brug for at udvikle sig, men han er en fin fyr, og vi forsøger alle at hjælpe ham, og han lærer hele tiden nye ting. Jeg tror, at han er bedre og mere klar til at spille på det her niveau, end jeg var, da jeg var 18 år, fortæller svenskeren til La Gazzetta dello sport.
18-årige Mario Balotelli har i denne sæson i Serie A nettet tre gange, mens Zlatan Ibrahimovic har fundet vej til netmaskerne fjorten gange.
27/01-2009: Inters wonderkid i problemer
12/01-2009: Intertalent i unåde hos Mourinho
| Tennis: Nadal-motorvej til finalen i Paris | |
| Tennis: Skræk-lodtrækning for Wozniacki | |
| Håndbold: Svan: Vi skal have pokalen |








4 kommentarer