Forfatter |
Indlæg |
a_esbech bruger 19. okt. 2012 12:13 |
Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Vær venligst opmærksom på at jeg vil gengive nogle racistiske udtalelser og handlinger og at dette er citater eller oversættelser fra de kilder jeg har valgt.
Se blog-indlægget her |
|
Herforth bruger 19. okt. 2012 18:15 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Følsomt emne du vælger at tage op, men det er et emne som ikke kan ignoreres. Det er velskrevet og let overskuetligt, og jeg fandt det yderst interresant. Jeg er forresten også enig i din konklusion, omkring UEFA ikke tager dette seriøst nok. Men det er heller ikke noget som kun UEFA kan gøre noget ved. Jeg synes heller ikke det er fair, at klubberne skal betale for deres fans opførsel. De har ikke valgt at de skal støtte deres klub, eller opdraget dem.
Men god blog stemme her fra :)
slam
|
|
UdgaardsLoke bruger 20. okt. 2012 00:07 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Udemærket blog og fin fremstilling af problemstillingen. Dog mener jeg ikke, at man kan sammenligne eller drage paralleller til den bøde Bendtner fik.
Bendtner straf skal ses i forhold til de astronomiske beløb, de enkelte sponsorer betaler, for at blive eksponeret til eksempelvis en slutrunde, der går ambush marketing ikke.
Jeg har dog også læst, at det serbiske fodboldforbund går ind i sagen, samtidig med at det bliver efterforsket af politiet. Racisme i fodbold skal til livs, længere er den vel egentlig ikke.
|
|
puting kuneho bruger 20. okt. 2012 12:58 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
synes generelt at de burde være mere konsekvente med sådan noget. Det går ud over klubberne i sidste ende, men sådan er det jo.
Abelyde, hvis det sker, hvorfor så ikke stoppe kampen og så taber holdet med de fans jo desværre. Så må det pågældende hold spille uden tilskuere, eller løbe risikoen?
En spiller/træner der beviseligt har sagt/gjort noget racistisk. Jamen, udeluk dem? Hvor svært kan det være. |
|
Will bruger 20. okt. 2012 13:59 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Skulle du være i tvivl om hvad begrebet retssikkerhed betyder, så kan det groft sagt beskrives som den sikkerhed du har for at en given handling bliver straffet på lige fod med andre lignende handlinger, hvis sagerne er fuldstændig identiske bør der ikke være forskel i straffen. Hvis du ikke kendte udtrykket så skal du ikke være ked af det, det gør det engelske fodboldforbund heller ikke.
Og det gør du vidst heller ikke. Retssikkerhed kendetegner mere noget vertikalt mellem stat og den enkelte borger end noget, som du beskriver, horisontalt borgerne imellem. Retssikkerheden er især vigtig på retsområder, hvor udøvende magt (regeringen, administrationen, det offentlige, forvaltningen) har beføjelser til at gøre indgreb i borgernes retsforhold, eks. politiets ransagning af private hjem.
Det, som du sikkert mener, vi bør kende til i denne sag er et retsstatsprincip. Man kan ikke have en retsstat uden lighed for loven, og det er vel det, som du mener ikke er tilfældet her, oder?
Dette takseres til € 100.000 (ca. 745.000 DKK) og en spilledags karantæne. Det er altså ifølge UEFA 5 gange så slemt at reklamere for en konkurrerende betting virksomhed end det er at tilskuere kommer med racistiske tilråb.
Du kan slet ikke sammenligne det på det måde. Med Bendtner-sagen er der faktiske tal at stille op, nemlig den sum som visse sponsorer har betalt for eksklusiv reklame i forbindelse med EM. En bedre sammenligning er de beløb, som klubber får i straf, fordi deres tilskuere har begået hærværk - her taler vi om strafbeløbet og ikke erstatningsbeløbet, der, ligesom tilfældet er med Bendtners underbuksesag, kan vurderes økonomisk.
Ellers en udemærket blog om et udemærket emne. Stemme herfra!
|
|
Adriaanse bruger 20. okt. 2012 14:53 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Voldsomt velskrevet blog!
Er også af den opfattelse, at anti-racisme kampagnerne oftest virker som symbolpolitik, og i bedste fald kan kaldes naive. Og den slags kampagner er ofte et udtryk for, at man ikke aner, hvad man skal gøre, men synes det er vigtigt, at få det til at se ud som om man gør noget. - Lidt som med anti-mobbekampagner i skolerne.
Anyway. Tiltag, hvor man vil afbryde kampe p.g.a. eksempelvis "abelyde" m.m. på tribunerne er jeg bekymret for, da det meget hurtigt kan blive skruen uden ende og et magtmiddel for "tosser" på tribunerne, der ønsker kampe afbrudt, eksempelvis. Og bevisførelsen i den slags sager forekommer mig ydermere ret vanskelig. - Hvem lavede lydene, hvilket hold holder disse mennesker med, hvad mente de med lydene og var det nu "abelyde" eller...? - o.s.v., o.s.v. Og hvad gør man ind til sagerne er afgjort? Må de hold, hvis fans er under mistanke så ikke spille i mellemtiden?
Problemerne med verbale udfald på tribunerne, bør nok nærmere søges løst af klubber/forbund og fans i fællesskab. Og klubber/forbund kan jo udelukke individuelle fans, der agerer helt uacceptabelt på tribunerne.
Noget andet er de vanvittige fysiske overgreb - senest i Serbien. Der forekommer det mere enkelt, at udpege skyldige og dermed beslutte og gennemføre en sanktion. Og i de tilfælde, må der for mig at se gerne falde straffe, der virkelig kan mærkes. Men selv det synes desværre kompliceret, ligesom der kan være en tendens til at være mere accepterende overfor overgreb fra nogle landes spillere/officials/fans, end fra andre..... |
|
Tveskæg bruger 21. okt. 2012 02:19 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
God blog, og et vigtigt emne.
Bøder er bare ikke vejen frem, oftest er de så latterligt lave i forhold til spillernes lønninger, og hvad skal de fastsættes efter?
Karantæner derimod er noget der rammer hårdt. Det er klart at i tilfældet med Suarez og Terry (hvor i begge tilfælde det ikke med 100% sikkerhed kan konstateres at de har sagt noget racistisk eller noget der var ment racistisk) kan man ikke give årelange karantæner, men jeg synes at hvis det er 100% sikkert en spiller har sagt noget racistisk, så giv ham en 3-4 måneders karantæne eller mere, for så begynder klubberne også at tage det alvorligt. Hvis tilskuerne gør det, så må det være uden tilskuere som straf, for så sker det ligesom ikke igen.
Serbien tilfældet er helt ude i skoven, og hvis ikke Serbien tager sig sammen og får det straffet, synes jeg en udelukning af FIFA og UEFA indtil efter VM er passende. |
|
Sir Nielsen bruger 21. okt. 2012 02:48 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Racisme er overvurderet og burde slet ikke straffes, da det kun er et problem fordi man gør det til det. Det er i min optik ikke anderledes at råbe abelyde end at råbe fede svin, bøsserøv eller andet. Så stop nu alt det pjat med racismekampagner og andet. Så længe det kun er verbale udfald bør spillerne være mere tykhudede og ikke tude sådan. Den eneste måde at komme dette kunstige problem til livs på er at ignorere det. Fokuser i stedet på voldelig adfærd eller andet, og lad publikum hygge sig med at råbe abelyde og andre nedladende ting.
Mon Anton Ferdinand havde fået karantæne hvis han havde kaldt Terry for white thrash? Tvivler. Så drop hykleriet, tag en banan med på stadion og råb bøsserøv efter de langhårede hipstere. Egentlig racisme består i forskelsbehandling og som fodboldspiller kan publikum altid finde på primitive smædesange som de fornærmer spillerne med. Get over it og find nogle egentlige problemstillinger at tage op
|
|
Herforth bruger 21. okt. 2012 21:19 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Jeg er enig med dig omkring at, fede bøssesvin eller hvad du kom frem til. Er et lige så stort problem som at lave abelyde. Men med det sagt, hvorfor skal nogen af tingene så accepteres? Det er mennesker med følelser vi snakker om her, hvis folk fra dit arbejde kaldte dig fede bøssesvin hvergang du gjorde noget. Ville du så synes det var særlig fedt?
slam
|
|
Steve Highway-61 Selvstændig Starut 21. okt. 2012 23:08 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
Jeg synes der er nogle ting du skal være klar over inden du slår dig op som idealist for et synspunkt som ikke har noget sportsligt indhold:
1. Der er ingen der har undersøgt om racisme er et problem blandt spillerne. Klubberne, medierne og fodboldorganisationerne kører kampagnen i egne interesser og gør sig selvretfærdige på spillernes bekostning.
2. De straffe der er givet har intet grundlag i retssikkerhed og har intet med dette at gøre. De er pålagt af private organisationer uden sædvanlige retsgarantier. Det er kun ved domstolene der kan gælde retssikkerhed.
3. Racisme er blot een form for diskrimination. Hvorfor skal det være i orden at kalde hinanden mange andre ting der ikke er egentligt racistiske?
4. Folk der i fodboldkampe bruger racistiske udtalelser er sjældent racister. De kommer ofte alene med udtalelsen for at bringe modstanderen ud af fatning.
|
|
benjaoming bruger 22. okt. 2012 13:39 |
Sv: Nogle tanker om kampen mod racisme
|
@Sir Nielsen: Som man siger på engelsk, two wrongs don´t make a right. Racisme bliver ikke mere rigtigt, fordi der er andre problemer, som ikke adresseres tilstrækkeligt.
Glimrende blog-indlæg.
Sport fungerer takket være gensidig respekt og tillid. I bedste fald er det menneskeheden i sin mest civilicerede udgave, hvor forskelligheder kan isoleres til en leg. Hvis fodbolden bliver påvirket af spillernes og fansnes respektløse tilråb, så bliver kvaliteten af sporten degraderet.
Og så skal vi måske lige huske, at racisme altså ikke er sjovt. Det handler om en blodig historie, det handler om personlige overgreb osv. Der er intet fedt ved i kampens hede at komme til at ytre sig racistisk.. det skal naturligvis bekæmpes. Bøder til fodboldklubber uddelt af en international organisation på baggrund af fansnes opførsel er dog ikke vejen frem.. man kan ikke opdrage på nogen, der ikke respekterer een, og jeg tror næppe at serbiske hooligans har meget til overs for, hvad UEFA går og synes om racisme. |
|