Luk
Logo for Antwerpen

Om Antwerpen

Land: Belgien
Stadion: Bosuil Stadion
Placering: Antwerp, Belgien
Kapacitet: 15.000 tilskuere
Træner: Laszlo Bölöni


Turneringer med deltagelse af Antwerpen

Turnering Placering Form
1. Division A #4
er ubesejret 5 kampe i træk
Pokal Kvartfinale
har vundet samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret i samtlige hjemmekampe


Se flere relaterede nyheder om Antwerpen fra nyhedsarkivet

Nyheder om Antwerpen

03/12 23:46
24/11 16:28
21/11 22:26
28/09 21:00
21/09 08:24
03/09 21:57
02/09 19:58
30/08 17:54
29/08 22:16
22/08 22:23


Spillertrup for Antwerpen

Nr. Navn Position
1. Sinan Bolat (31 år) Målmand
2. Ritchie De Laet (31 år) Forsvar
3. Abdoulaye Seck (27 år) Forsvar
4. Daniel Opare (29 år) Forsvar
5. Matheus (27 år) Midtbane
6. Simen Kristiansen Juklerød (25 år) Midtbane
7. Didier Lamkel Ze (23 år) Angreb
8. Ivo Rodrigues (24 år) Angreb
9. Jonathan Bolingi (25 år) Angreb
11. Lior Refaelov (33 år) Midtbane
14. Amara Baby (30 år) Midtbane
15. Dino Arslanagic (25 år) Forsvar
16. Steven Defour (31 år) Midtbane
17. Robbe Qiurynen (18 år) Midtbane
18. Martin Hongla (21 år) Forsvar
19. Koji Miyoshi (22 år) Midtbane
20. Sander Coopman (24 år) Midtbane
21. Dylan Batubinsika (23 år) Forsvar
22. Wesley Hoedt (25 år) Forsvar
25. Alexis De Sart (23 år) Midtbane
28. Manuel Benson (22 år) Midtbane
30. Aurelio Buta (22 år) Forsvar
38. Faris Haroun (34 år) Midtbane
39. Jens Teunckens (21 år) Målmand
40. Junior Pius (23 år) Forsvar
60. Sambou Yatabare (30 år) Midtbane
70. Dieumerci Mbokani (34 år) Angreb
71. Antonio Jezina (30 år) Målmand
87. Kevin Mirallas (32 år) Angreb
93. Zinho Gano (26 år) Angreb
Yves De Winter (32 år) Målmand
Nader Ghandri (24 år) Forsvar
Egor Nazarina (22 år) Midtbane
Goune Niangadou (21 år) Angreb
Antoine Bernier (22 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Eupen
Antwerpen
1 – 4
28. juli 20:00
1. runde
Antwerpen
Waasland-Beveren
4 – 1
4. august 20:00
2. runde
Antwerpen
Viktoria Plzen
1 – 0
8. august 19:30
3. runde
Charleroi
Antwerpen
2 – 1
11. august 18:00
3. runde
Viktoria Plzen
Antwerpen
2 – 1
15. august 20:00
3. runde
Antwerpen
St.Truiden
2 – 0
18. august 18:00
4. runde
AZ Alkmaar
Antwerpen
1 – 1
22. august 20:30
Playoff
Antwerpen
AZ Alkmaar
1 – 4
29. august 19:30
Playoff
Zulte-Waregem
Antwerpen
2 – 0
1. september 20:00
6. runde
Anderlecht
Antwerpen
1 – 2
15. september 14:30
7. runde
Antwerpen
Cercle Brugge
3 – 1
21. september 20:00
8. runde
Antwerpen
Lokeren
4 – 2
26. september 20:30
1/16-finaler
Oostende
Antwerpen
1 – 1
29. september 20:00
9. runde
Antwerpen
Standard Liege
2 – 2
6. oktober 18:00
10. runde
Mechelen
Antwerpen
3 – 1
20. oktober 14:30
11. runde
Antwerpen
Kortrijk
3 – 1
26. oktober 20:00
12. runde
Genk
Antwerpen
2 – 2
30. oktober 20:30
13. runde
Royal Excel Mouscron
Antwerpen
3 – 1
2. november 20:00
14. runde
Antwerpen
Club Brugge
2 – 1
10. november 14:30
15. runde
Antwerpen
Gent
3 – 2
21. november 20:30
5. runde
Gent
Antwerpen
1 – 1
24. november 14:30
16. runde
Antwerpen
Mechelen
1 – 0
29. november 20:30
17. runde
Antwerpen
Genk
7 – 6
3. december 20:45
1/8-finaler
Waasland-Beveren
Antwerpen
0 – 4
6. december 20:30
18. runde
Antwerpen
Eupen
vs
14. december 18:00
19. runde
Standard Liege
Antwerpen
vs
18. december 20:45
Kvartfinaler
St.Truiden
Antwerpen
vs
22. december 18:00
20. runde
Antwerpen
Anderlecht
vs
27. december 20:30
21. runde
Cercle Brugge
Antwerpen
vs
19. januar 14:30
22. runde
Antwerpen
Zulte-Waregem
vs
25. januar 20:00
23. runde
Club Brugge
Antwerpen
vs
1. februar 20:00
24. runde
Antwerpen
Genk
vs
8. februar 20:00
25. runde
Antwerpen
Charleroi
vs
15. februar 20:00
26. runde
Standard Liege
Antwerpen
vs
22. februar 20:00
27. runde
Antwerpen
Oostende
vs
29. februar 20:00
28. runde
Kortrijk
Antwerpen
vs
7. marts 20:00
29. runde
Antwerpen
Royal Excel Mouscron
vs
14. marts 20:00
30. runde