Luk
Logo for Standard Liege

Om Standard Liege

Land: Belgien
Stadion: Stade Maurice Dufrasne
Placering: Liege, Belgien
Kapacitet: 30.023 tilskuere
Træner: Mbaye Leye


Turneringer med deltagelse af Standard Liege

Turnering Placering Form
Europa League Kvalifikation Vinder
har vundet samtlige kampe
Europa League Gruppe D #3
har ikke vundet 2 kampe i træk
1. Division A #10
har ikke vundet 6 kampe i træk
Pokal Kvartfinale
har vundet samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 3 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Standard Liege fra nyhedsarkivet

Nyheder om Standard Liege

13/01 18:10
31/12 11:49
10/12 21:19
03/12 22:52
26/11 22:58
05/11 20:48
29/10 23:05
22/10 21:10
01/10 21:53
23/08 15:19


Spillertrup for Standard Liege

Nr. Navn Position
1. Jean-Francois Gillet (41 år) Målmand
3. Zinho Vanheusden (21 år) Forsvar
5. Moussa Sissako (20 år) Forsvar
6. Noe Dussenne (28 år) Forsvar
7. Duje Cop (31 år) Angreb
8. Gojko Cimirot (28 år) Midtbane
9. Obbi Oulare (25 år) Angreb
10. Mehdi Carcela-Gonzalez (31 år) Midtbane
11. William Balikwisha (21 år) Midtbane
12. Eddy Sylvestre (21 år) Midtbane
15. Eden Shamir (25 år) Midtbane
16. Arnaud Bodart (22 år) Målmand
17. Jackson Muleka (21 år) Angreb
19. Selim Amallah (24 år) Midtbane
20. Merveille Bokadi (28 år) Forsvar
21. Collins Fai (28 år) Forsvar
22. Maxime Lestienne (28 år) Angreb
23. Abdoul Fessal Tapsoba (19 år) Angreb
24. Nicolas Gavory (26 år) Midtbane
26. Nicolas Raskin (20 år) Midtbane
27. Laurent Jans (28 år) Forsvar
28. Samuel Bastien (24 år) Midtbane
29. Joachim Carcela-Gonzalez (21 år) Midtbane
30. Laurent Henkinet (28 år) Målmand
31. Mitchy Ntelo (19 år) Angreb
32. Michel Ange Balikwisha (19 år) Angreb
33. Damjan Pavlovic (19 år) Midtbane
34. Konstantinos Laifis (27 år) Forsvar
38. Jeovanni Dianganga (21 år) Forsvar
40. Jeremy Landu (19 år) Midtbane
41. Hugo Siquet (18 år) Forsvar
46. Fostave Mabani (18 år) Midtbane
Felipe Avenatti (27 år) Angreb
Aleksandar Boljevic (25 år) Angreb
Joao Klauss (24 år) Angreb
Denis Dragus (21 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Standard Liege
Cercle Brugge
1 – 0
8. august 19:00
1. runde
Waasland-Beveren
Standard Liege
1 – 2
17. august 19:00
2. runde
Standard Liege
Genk
0 – 0
23. august 13:30
3. runde
Beerschot
Standard Liege
0 – 3
30. august 16:00
4. runde
Oud-Heverlee
Standard Liege
1 – 0
12. september 18:30
5. runde
Standard Liege
Bala Town
2 – 0
17. september 20:00
2. runde
Standard Liege
Kortrijk
2 – 1
20. september 16:00
6. runde
Standard Liege
Vojvodina
2 – 1
24. september 20:00
3. runde
Standard Liege
Zulte-Waregem
2 – 2
27. september 13:30
7. runde
Standard Liege
Videoton FC
3 – 1
1. oktober 20:00
Playoff
Charleroi
Standard Liege
1 – 2
4. oktober 18:15
8. runde
Standard Liege
Club Brugge
1 – 1
17. oktober 20:45
9. runde
Standard Liege
Rangers
0 – 2
22. oktober 18:55
1. runde
St.Truiden
Standard Liege
2 – 0
25. oktober 18:15
10. runde
Benfica
Standard Liege
3 – 0
29. oktober 21:00
2. runde
Standard Liege
Oostende
1 – 0
1. november 18:15
11. runde
Lech Poznan
Standard Liege
3 – 1
5. november 18:55
3. runde
Royal Antwerp
Standard Liege
1 – 1
8. november 13:30
12. runde
Standard Liege
Eupen
2 – 2
21. november 16:15
13. runde
Standard Liege
Lech Poznan
2 – 1
26. november 21:00
4. runde
Anderlecht
Standard Liege
0 – 0
29. november 18:15
14. runde
Rangers
Standard Liege
3 – 2
3. december 21:00
5. runde
Standard Liege
Mechelen
2 – 2
6. december 18:15
15. runde
Standard Liege
Benfica
2 – 2
10. december 18:55
6. runde
Gent
Standard Liege
2 – 1
13. december 18:15
16. runde
Kortrijk
Standard Liege
2 – 1
16. december 21:00
18. runde
Standard Liege
Royal Excel Mouscron
0 – 1
20. december 18:15
17. runde
Standard Liege
St.Truiden
1 – 2
26. december 20:45
19. runde
Standard Liege
Waasland-Beveren
3 – 1
11. januar 20:45
30. runde
Cercle Brugge
Standard Liege
0 – 1
17. januar 16:00
20. runde
Mechelen
Standard Liege
0 – 4
20. januar 18:45
25. runde
Standard Liege
Charleroi
3 – 2
24. januar 18:15
21. runde
Oostende
Standard Liege
2 – 2
28. januar 21:00
22. runde
Club Brugge
Standard Liege
3 – 1
31. januar 13:30
23. runde
RFC Seraing
Standard Liege
1 – 4
3. februar 19:00
1/16-finaler
Standard Liege
Oud-Heverlee
1 – 1
6. februar 20:45
24. runde
Kortrijk
Standard Liege
6 – 7
9. februar 20:45
1/8-finaler
Standard Liege
Royal Antwerp
1 – 1
14. februar 13:30
26. runde
Zulte-Waregem
Standard Liege
3 – 2
21. februar 16:00
27. runde
Standard Liege
Anderlecht
1 – 3
28. februar 13:30
28. runde
Standard Liege
Club Brugge
vs
4. marts 20:45
Kvartfinaler
Royal Excel Mouscron
Standard Liege
vs
7. marts 13:30
29. runde
Genk
Standard Liege
vs
19. marts 20:45
31. runde
Standard Liege
Gent
vs
4. april 18:15
32. runde
Eupen
Standard Liege
vs
10. april 20:00
33. runde
Standard Liege
Beerschot
vs
17. april 20:00
34. runde