Luk

Luk
Logo for Gent

Om Gent

Land: Belgien
Stadion: Ghelamco Arena
Bygget: 2013
Placering: Ghent, Belgien
Kapacitet: 20.000 tilskuere
Træner: Hein Vanhaezebrouck


Turneringer med deltagelse af Gent

Turnering Placering Form
1. Division A #5
er ubesejret 9 kampe i træk
Kval. Til ECL Gruppe #1
har vundet 4 kampe i træk
Europa Conference League Kvalifikation Vinder
er ubesejret i samtlige hjemmekampe
Europa Conference League Gruppe B #1
er ubesejret i samtlige hjemmekampe
Europa Conference League Slutspil 1/8-finale
har tabt samtlige kampe
Pokal Vinder
har vundet 2 kampe i træk
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har vundet 4 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Gent fra nyhedsarkivet

Nyheder om Gent

03/05 17:51
25/04 08:25
18/04 17:58
10/04 20:46
08/04 19:09
06/04 10:09
03/04 18:35
17/03 22:56
13/03 20:19
10/03 20:38


Spillertrup for Gent

Nr. Navn Position
1. Sinan Bolat (33 år) Målmand
2. Joseph Okumu (25 år) Forsvar
3. Christopher Operi (25 år) Midtbane
5. Michael Ngadeu-Ngadjui (31 år) Forsvar
6. Elisha Owusu (24 år) Midtbane
8. Vadis Odjidja-Ofoe (33 år) Midtbane
9. Roman Bezus (31 år) Angreb
11. Darko Lemajic (28 år) Angreb
13. Cederick Van Daele (21 år) Forsvar
14. Alessio Castro-Montes (25 år) Midtbane
15. Oladoye Adewale (20 år) Midtbane
17. Andrew Hjulsager (27 år) Midtbane
18. Matisse Samoise (20 år) Midtbane
19. Gianni Bruno (30 år) Angreb
20. Osman Bukari (23 år) Angreb
21. Andreas Hanche-Olsen (25 år) Forsvar
22. Sulayman Marreh (26 år) Forsvar
23. Yonas Malede (22 år) Midtbane
24. Sven Kums (34 år) Midtbane
25. Nurio (27 år) Forsvar
26. Louis Fortin (20 år) Målmand
27. Matheo Parmentier (19 år) Angreb
28. Wouter George (20 år) Midtbane
29. Laurent Depoitre (33 år) Angreb
31. Bruno Godeau (30 år) Forsvar
33. Davy Roef (28 år) Målmand
34. Tarik Tissoudali (29 år) Angreb
40. Rene Borre (18 år) Målmand
43. Ibrahima Cisse (21 år) Forsvar
Giorgi Chakvetadze (22 år) Midtbane
Anderson Niangbo (22 år) Midtbane
Jordan Rolly Botaka (28 år) Angreb
Vakoun Issouf Bayo (25 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Gent
Vålerenga
4 – 0
22. juli 20:30
2. runde
St.Truiden
Gent
2 – 1
25. juli 21:00
1. runde
Vålerenga
Gent
2 – 0
29. juli 19:00
2. runde
Gent
Beerschot
2 – 2
1. august 18:30
2. runde
Gent
RFS
2 – 2
5. august 20:30
3. runde
Oostende
Gent
1 – 0
8. august 21:00
3. runde
RFS
Gent
0 – 1
12. august 19:00
3. runde
Gent
Mechelen
2 – 0
15. august 16:00
4. runde
Rakow Czestochowa
Gent
1 – 0
19. august 18:00
Finale
Gent
Rakow Czestochowa
3 – 0
26. august 20:00
Finale
Gent
Club Brugge
6 – 1
29. august 13:30
6. runde
Gent
Charleroi
2 – 3
12. september 16:00
7. runde
Flora Tallinn
Gent
0 – 1
16. september 18:45
1. runde
Kortrijk
Gent
1 – 0
19. september 21:00
8. runde
Anderlecht
Gent
1 – 1
23. september 20:45
5. runde
Gent
Cercle Brugge
2 – 1
26. september 16:00
9. runde
Gent
Anorthosis
2 – 0
30. september 18:45
2. runde
Royal Antwerp
Gent
1 – 0
3. oktober 18:30
10. runde
Gent
Eupen
2 – 0
17. oktober 21:00
11. runde
Partizan Beograd
Gent
0 – 1
21. oktober 21:00
3. runde
Genk
Gent
0 – 3
24. oktober 18:30
12. runde
Gent
Spouwen-Mopertingen
4 – 0
27. oktober 20:00
1/16-finaler
Gent
Union St.Gilloise
0 – 2
31. oktober 21:00
13. runde
Gent
Partizan Beograd
1 – 1
4. november 18:45
4. runde
RFC Seraing
Gent
0 – 0
7. november 16:00
14. runde
Zulte-Waregem
Gent
1 – 2
20. november 18:30
15. runde
Anorthosis
Gent
1 – 0
25. november 21:00
5. runde
Gent
Standard Liege
3 – 1
28. november 18:30
16. runde
Lommel
Gent
0 – 2
1. december 20:00
1/8-finaler
Oud-Heverlee
Gent
0 – 1
4. december 16:15
17. runde
Gent
Flora Tallinn
1 – 0
9. december 18:45
6. runde
Gent
Genk
1 – 0
12. december 18:30
18. runde
Mechelen
Gent
4 – 3
15. december 18:45
19. runde
Gent
St.Truiden
2 – 1
18. december 20:45
20. runde
Gent
Standard Liege
3 – 1
22. december 20:30
Kvartfinaler
Union St.Gilloise
Gent
0 – 0
26. december 18:30
21. runde
Gent
AZ Alkmaar
0 – 1
7. januar 15:00
Færdig
Gent
Kortrijk
2 – 2
14. januar 20:45
22. runde
Charleroi
Gent
0 – 0
22. januar 20:45
23. runde
Gent
Oostende
1 – 1
25. januar 21:00
24. runde
Gent
Royal Antwerp
0 – 1
30. januar 16:00
25. runde
Gent
Club Brugge
0 – 1
2. februar 20:45
Semifinaler
Club Brugge
Gent
1 – 2
6. februar 13:30
26. runde
Eupen
Gent
0 – 1
12. februar 16:15
27. runde
Gent
RFC Seraing
4 – 0
23. februar 18:45
28. runde
Standard Liege
Gent
0 – 1
27. februar 18:30
29. runde
Club Brugge
Gent
0 – 3
2. marts 20:45
Semifinaler
Gent
Zulte-Waregem
2 – 1
6. marts 21:00
30. runde
PAOK
Gent
1 – 0
10. marts 18:45
1/8-finaler
Beerschot
Gent
0 – 2
13. marts 18:30
31. runde
Gent
PAOK
1 – 2
17. marts 21:00
1/8-finaler
Gent
Anderlecht
1 – 0
20. marts 18:30
32. runde
Cercle Brugge
Gent
2 – 2
3. april 16:00
33. runde
Gent
Oud-Heverlee
5 – 0
10. april 18:30
34. runde
Gent
Anderlecht
4 – 3
18. april 15:00
Finale
Gent
Genk
0 – 1
24. april 16:00
1. runde
Charleroi
Gent
1 – 3
30. april 18:30
2. runde
Gent
Mechelen
1 – 0
7. maj 20:45
3. runde
Mechelen
Gent
1 – 2
10. maj 18:45
4. runde
Genk
Gent
0 – 2
15. maj 16:00
5. runde
Gent
Charleroi
vs
21. maj 20:45
6. runde