Luk
Logo for Esbjerg fB

Om Esbjerg fB

Land: Danmark
Stadion: Blue Water Arena
Bygget: 9. august 2009
Placering: Esbjerg, Danmark
Kapacitet: 17.442 tilskuere
Dimensioner: 105m x 68m
Træner: Olafur Kristjansson


Turneringer med deltagelse af Esbjerg fB

Turnering Placering Form
1. Division #3
har vundet 2 hjemmekampe i træk
1. Division Oprykningsspil #3
har ikke vundet 2 kampe i træk
Sydbank Pokalen 3. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 2 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Esbjerg fB fra nyhedsarkivet

Nyheder om Esbjerg fB

17/04 20:56
17/04 11:20
17/04 10:46
17/04 10:32
16/04 19:51
15/04 08:00
14/04 22:46
11/04 09:59
10/04 15:51
10/04 07:30


Spillertrup for Esbjerg fB

Nr. Navn Fysik Position
2. Jonas Mortensen (20 år) 179 cm / 68 kg Forsvar
3. Simon Bækgård (21 år) 176 cm / 66 kg Midtbane
4. Viktor Tranberg (24 år) 190 cm / 76 kg Forsvar
6. Lasha Parunashvili (28 år) 183 cm / 75 kg Midtbane
7. Joni Kauko (30 år) 188 cm / 85 kg Midtbane
8. Rodolph Austin (35 år) 183 cm / 78 kg Forsvar
9. Andri Runar Bjarnason (30 år) 193 cm / 84 kg Angreb
10. Jakob Ankersen (30 år) 182 cm / 70 kg Midtbane
11. Pyry Soiri (26 år) 183 cm / 64 kg Midtbane
13. Clinton Antwi (21 år) 169 cm / 70 kg Forsvar
16. Jeppe Højbjerg (25 år) 194 cm / 97 kg Målmand
17. Kevin Conboy (33 år) 185 cm / 77 kg Forsvar
19. Nicklas Strunck (21 år) 185 cm / 74 kg Midtbane
22. Kjartan Finnbogason (34 år) 188 cm / 83 kg Angreb
23. Yuri Yakovenko (27 år) 192 cm / 86 kg Angreb
25. Jeppe Brinch (25 år) 185 cm / 79 kg Forsvar
26. Mathias Kristensen (24 år) 187 cm / 77 kg Midtbane
30. Mads Kikkenborg (21 år) 197 cm / 93 kg Målmand
32. Kasper Pedersen (28 år) 185 cm / 75 kg Forsvar
35. Nicolai Vistisen (18 år) 185 cm / 76 kg Målmand
40. Daniel Anyembe (22 år) 189 cm / 77 kg Forsvar
47. Patrick Egelund (21 år) 169 cm / 63 kg Midtbane
50. Mads Larsen (19 år) 183 cm / 74 kg Midtbane
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Glamsbjerg
Esbjerg fB
0 – 8
1. september 16:30
1. runde
Skive IK
Esbjerg fB
0 – 2
12. september 14:00
1. runde
Esbjerg fB
HB Køge
1 – 0
16. september 18:30
2. runde
Silkeborg
Esbjerg fB
3 – 1
19. september 13:30
3. runde
Esbjerg fB
FC Helsingør
2 – 1
25. september 19:00
4. runde
Fremad Amager
Esbjerg fB
2 – 3
29. september 19:00
5. runde
Esbjerg fB
Viborg FF
2 – 2
3. oktober 15:00
6. runde
Esbjerg fB
Silkeborg
2 – 1
8. oktober 18:45
2. runde
Kolding IF
Esbjerg fB
1 – 1
17. oktober 14:00
7. runde
Esbjerg fB
Hvidovre IF
0 – 2
20. oktober 19:00
8. runde
Hobro
Esbjerg fB
1 – 2
24. oktober 13:15
9. runde
Esbjerg fB
FC Fredericia
3 – 1
31. oktober 13:00
10. runde
Nykøbing FC
Esbjerg fB
1 – 0
11. november 19:00
3. runde
Esbjerg fB
Skive IK
2 – 1
22. november 15:00
12. runde
HB Køge
Esbjerg fB
0 – 2
28. november 14:00
13. runde
Esbjerg fB
Kolding IF
2 – 0
3. december 19:00
14. runde
Vendsyssel FF
Esbjerg fB
1 – 2
9. december 19:30
11. runde
FC Helsingør
Esbjerg fB
1 – 2
13. december 15:00
15. runde
Hvidovre IF
Esbjerg fB
0 – 1
20. december 13:00
16. runde
Randers FC
Esbjerg fB
5 – 3
16. januar 13:05
Færdig
OB
Esbjerg fB
4 – 1
21. januar 12:00
Færdig
Esbjerg fB
Vejle Boldklub
0 – 0
26. januar 12:00
Færdig
FC Midtjylland
Esbjerg fB
2 – 0
29. januar 12:00
Færdig
Esbjerg fB
Vendsyssel FF
0 – 0
13. februar 14:00
17. runde
FC Fredericia
Esbjerg fB
0 – 1
21. februar 14:00
18. runde
Esbjerg fB
Silkeborg
1 – 2
25. februar 19:00
19. runde
Esbjerg fB
Fremad Amager
2 – 0
6. marts 14:00
20. runde
Viborg FF
Esbjerg fB
2 – 0
13. marts 13:00
21. runde
Esbjerg fB
Hobro
1 – 0
19. marts 19:00
22. runde
FC Fredericia
Esbjerg fB
1 – 3
5. april 14:00
23. runde
Esbjerg fB
Silkeborg
1 – 1
10. april 14:00
24. runde
Viborg FF
Esbjerg fB
4 – 0
16. april 18:00
25. runde
FC Helsingør
Esbjerg fB
vs
23. april 19:00
26. runde
Esbjerg fB
HB Køge
vs
29. april 19:00
27. runde
Silkeborg
Esbjerg fB
vs
6. maj 19:00
28. runde
Esbjerg fB
FC Fredericia
vs
12. maj 19:00
29. runde
Esbjerg fB
Viborg FF
vs
15. maj 15:00
30. runde
HB Køge
Esbjerg fB
vs
21. maj 19:00
31. runde
Esbjerg fB
FC Helsingør
vs
26. maj 19:00
32. runde