Luk
Logo for OB

Om OB

Land: Danmark
Stadion: Nature Energy Park
Placering: Odense, Danmark
Kapacitet: 15.790 tilskuere
Dimensioner: 105m x 68m
Træner: Jakob Michelsen


Turneringer med deltagelse af OB

Turnering Placering Form
Superligaen Grundspil #9
er ubesejret 2 hjemmekampe i træk
Superligaen Pulje 1 #1
har ikke vundet 2 kampe i træk
Træningskamp 1. Runde
har ikke vundet 2 kampe i træk
Superligaen Europa League-playoff Finale
har ikke vundet i samtlige udekampe
Sydbank Pokalen 4. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 4 udekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om OB fra nyhedsarkivet

Nyheder om OB

05/08 11:32
04/08 13:57
03/08 10:02
02/08 09:00
30/07 15:22
30/07 11:15
30/07 10:54
30/07 07:28
30/07 06:28
29/07 22:30


Spillertrup for OB

Nr. Navn Position
2. Oliver Lund (29 år) Forsvar
3. Alexander Juel Andersen (29 år) Forsvar
4. Ryan Johnson Laursen (28 år) Forsvar
5. Kasper Larsen (27 år) Forsvar
6. Jeppe Tverskov (27 år) Forsvar
7. Issam Jebali (28 år) Angreb
8. Janus Drachmann (32 år) Midtbane
9. Mart Lieder (30 år) Angreb
10. Sander Svendsen (23 år) Angreb
13. Hans Christian Bernat (19 år) Målmand
14. Jens Jakob Thomasen (24 år) Midtbane
15. Max Fenger (19 år) Angreb
16. Jørgen Skjelvik (29 år) Forsvar
19. Aron Elis Thrandarson (25 år) Midtbane
22. Daniel Obbekjær (18 år) Forsvar
23. Troels Kløve (29 år) Midtbane
24. Marco Lund (24 år) Forsvar
25. Moses Opondo (22 år) Midtbane
26. Mikkel Hyllegaard (21 år) Angreb
27. Oliver Christensen (21 år) Målmand
29. Mads Frøkjær-Jensen (21 år) Midtbane
30. Sayouba Mandé (27 år) Målmand
Christian Vestergaard (19 år) Forsvar
Tarik Ibrahimagic (19 år) Midtbane
Emmanuel Sabbi (22 år) Angreb
Rasmus Nissen (19 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

OB
FC København
2 – 3
14. juli 16:00
1. runde
OB
Lyngby
4 – 1
22. juli 19:00
2. runde
Brøndby IF
OB
3 – 2
28. juli 18:00
3. runde
Esbjerg fB
OB
0 – 1
4. august 14:00
4. runde
OB
Randers FC
1 – 0
9. august 20:00
5. runde
FC Nordsjælland
OB
2 – 0
16. august 20:00
6. runde
Hobro
OB
0 – 0
23. august 19:00
7. runde
OB
SønderjyskE
0 – 0
30. august 19:00
8. runde
Silkeborg
OB
0 – 3
16. september 19:00
9. runde
OB
AGF
1 – 2
20. september 19:00
10. runde
Otterup
OB
0 – 2
24. september 16:30
3. runde
FC Midtjylland
OB
0 – 1
29. september 16:00
11. runde
OB
AC Horsens
3 – 0
6. oktober 14:00
12. runde
AaB
OB
1 – 0
18. oktober 19:00
13. runde
OB
FC Nordsjælland
3 – 1
27. oktober 14:00
14. runde
AGF
OB
1 – 0
31. oktober 20:15
4. runde
OB
Hobro
2 – 1
3. november 14:00
15. runde
Lyngby
OB
4 – 3
10. november 14:00
16. runde
OB
FC Midtjylland
1 – 2
25. november 19:00
17. runde
AC Horsens
OB
2 – 1
1. december 14:00
18. runde
OB
AaB
0 – 0
9. december 19:00
19. runde
FC København
OB
2 – 1
16. december 19:00
20. runde
OB
Middelfart
3 – 0
18. januar 10:00
Færdig
OB
Helsingborg
3 – 1
22. januar 15:00
Færdig
Rapid Wien
OB
0 – 0
29. januar 13:00
Færdig
Rubin Kazan
OB
0 – 1
3. februar 13:00
Færdig
OB
FK Radnik Surdulica
1 – 1
4. februar 13:05
Færdig
OB
AC Horsens
3 – 0
8. februar 12:00
Færdig
OB
Brøndby IF
0 – 2
16. februar 18:00
21. runde
Randers FC
OB
0 – 0
23. februar 14:00
22. runde
OB
Silkeborg
1 – 1
1. marts 14:00
23. runde
SønderjyskE
OB
1 – 1
8. marts 14:00
24. runde
FC København
OB
2 – 2
22. maj 13:00
Færdig
OB
AaB
3 – 4
26. maj 18:00
Færdig
AGF
OB
1 – 0
1. juni 20:00
25. runde
OB
Esbjerg fB
3 – 1
7. juni 17:00
26. runde
Silkeborg
OB
6 – 0
15. juni 19:00
27. runde
OB
SønderjyskE
2 – 0
18. juni 18:00
28. runde
Lyngby
OB
1 – 2
22. juni 19:00
29. runde
OB
Lyngby
3 – 1
29. juni 19:00
30. runde
SønderjyskE
OB
1 – 1
4. juli 18:00
31. runde
OB
Silkeborg
1 – 3
8. juli 20:00
32. runde
Randers FC
OB
2 – 1
11. juli 18:00
Kvartfinaler
OB
Randers FC
2 – 0
19. juli 16:00
Kvartfinaler
OB
AC Horsens
3 – 1
23. juli 18:00
Semifinaler
AC Horsens
OB
1 – 1
26. juli 14:00
Semifinaler
AGF
OB
2 – 1
29. juli 20:00
Finale
OB
AC Horsens
vs
27. august 11:00
Ikke startet
OB
Brøndby IF
vs
31. august 12:00
Ikke startet
AaB
OB
vs
4. september 15:00
Ikke startet
OB
FC Midtjylland
vs
7. september 19:15
Ikke startet