Luk
Logo for FC København

Om FC København

Land: Danmark
Stadion: Parken
Placering: København, Danmark
Kapacitet: 38.065 tilskuere
Træner: Jess Thorup


Turneringer med deltagelse af FC København

Turnering Placering Form
Superligaen Grundspil #2
er ubesejret 4 kampe i træk
Europa Conference League Kvalifikation Vinder
er ubesejret i samtlige kampe
Europa Conference League Gruppe F #1
har vundet 3 kampe i træk
Sydbank Pokalen 3. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 7 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om FC København fra nyhedsarkivet

Nyheder om FC København

24/01 11:25
24/01 10:57
24/01 10:23
24/01 10:04
24/01 09:14
24/01 07:21
23/01 19:08
22/01 16:39
22/01 12:53
22/01 11:35


Spillertrup for FC København

Nr. Navn Position
1. Kamil Grabara (23 år) Målmand
2. Kevin Diks (25 år) Forsvar
5. Davit Khocholava (28 år) Forsvar
6. Jens Stage (25 år) Midtbane
7. Luther Singh (24 år) Midtbane
8. Isak Bergmann Johannesson (18 år) Midtbane
9. Kamil Wilczek (34 år) Angreb
10. Carlos Zeca (33 år) Midtbane
12. Lukas Lerager (28 år) Midtbane
13. Sten Grytebust (32 år) Målmand
16. Pep Biel (25 år) Midtbane
18. Andri Fannar Baldursson (20 år) Midtbane
19. Bryan Oviedo (31 år) Forsvar
20. Nicolai Boilesen (29 år) Forsvar
21. Karl-Johan Johnsson (32 år) Målmand
22. Peter Ankersen (31 år) Forsvar
23. Jonas Wind (22 år) Angreb
24. William Bøving (18 år) Angreb
26. Marios Oikonomou (29 år) Forsvar
27. Valdemar Lund (18 år) Forsvar
28. Rasmus Højlund (18 år) Angreb
29. Mikkel Kaufmann (21 år) Angreb
30. Hakon Arnar Haraldsson (18 år) Midtbane
31. Johan Guadagno (18 år) Målmand
33. Rasmus Falk (30 år) Midtbane
34. Victor Kristiansen (19 år) Forsvar
Andreas Bjelland (33 år) Forsvar
Robert Mudrazija (24 år) Midtbane
Khouma Babacar (28 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

FC København
AaB
2 – 2
18. juli 16:00
1. runde
FC København
Torpedo Zhodino
4 – 1
22. juli 19:00
2. runde
FC København
Silkeborg
0 – 0
25. juli 16:00
2. runde
Torpedo Zhodino
FC København
0 – 5
29. juli 19:00
2. runde
OB
FC København
0 – 2
1. august 18:00
3. runde
Lokomotiv Plovdiv
FC København
1 – 1
5. august 18:00
3. runde
FC København
Brøndby IF
4 – 2
8. august 16:00
4. runde
FC København
Lokomotiv Plovdiv
4 – 2
12. august 20:00
3. runde
AGF
FC København
1 – 3
15. august 18:00
5. runde
Sivasspor
FC København
1 – 2
19. august 20:00
Finale
FC København
SønderjyskE
2 – 0
22. august 16:00
6. runde
FC København
Sivasspor
5 – 0
26. august 19:00
Finale
Vejle Boldklub
FC København
0 – 4
29. august 16:00
7. runde
Randers FC
FC København
0 – 2
12. september 16:00
8. runde
Slovan Bratislava
FC København
1 – 3
16. september 18:45
1. runde
FC København
FC Midtjylland
0 – 1
19. september 18:00
9. runde
Nykøbing FC
FC København
3 – 0
22. september 18:00
3. runde
FC Nordsjælland
FC København
1 – 5
26. september 16:00
10. runde
FC København
Lincoln Red Imps FC
3 – 1
30. september 21:00
2. runde
FC København
Viborg FF
1 – 1
3. oktober 20:00
11. runde
SønderjyskE
FC København
1 – 1
17. oktober 18:00
12. runde
FC København
PAOK
1 – 2
21. oktober 18:45
3. runde
Brøndby IF
FC København
2 – 1
24. oktober 14:00
13. runde
FC København
Vejle Boldklub
3 – 0
31. oktober 16:00
14. runde
PAOK
FC København
1 – 2
4. november 21:00
4. runde
Silkeborg
FC København
0 – 0
7. november 20:00
15. runde
FC København
AGF
1 – 1
21. november 16:00
16. runde
Lincoln Red Imps FC
FC København
0 – 4
25. november 18:45
5. runde
AaB
FC København
1 – 3
28. november 18:00
17. runde
FC København
Slovan Bratislava
2 – 0
9. december 21:00
6. runde
FC København
Hvidovre IF
3 – 1
19. januar 14:30
Færdig
FC København
B93
0 – 0
19. januar 15:30
Aflyst
FC København
FC Helsingør
vs
24. januar 12:00
Ikke startet
FC København
Flora Tallinn
vs
29. januar 13:00
Ikke startet
FC København
OB
vs
20. februar 18:00
18. runde
Viborg FF
FC København
vs
27. februar 16:00
19. runde
FC København
Randers FC
vs
4. marts 20:00
20. runde
FC Midtjylland
FC København
vs
13. marts 18:00
21. runde
FC København
FC Nordsjælland
vs
20. marts 14:30
22. runde