Luk
Logo for SønderjyskE

Om SønderjyskE

Land: Danmark
Stadion: Sydbank Park
Placering: Haderslev, Danmark
Kapacitet: 10.100 tilskuere
Dimensioner: 105m x 68m
Træner: Glen Riddersholm


Turneringer med deltagelse af SønderjyskE

Turnering Placering Form
Europa League Kvalifikation 3. Runde
har tabt seneste kamp
Superligaen Grundspil #7
har tabt 4 udekampe i træk
Superligaen Nedrykningsspil #1
har vundet 3 hjemmekampe i træk
Sydbank Pokalen Finale
har tabt 2 udekampe i træk
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har tabt 2 udekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om SønderjyskE fra nyhedsarkivet

Nyheder om SønderjyskE

17/05 22:20
17/05 21:52
17/05 21:36
17/05 20:54
17/05 20:50
17/05 18:15
17/05 11:45
16/05 22:05
13/05 18:17
13/05 18:01


Spillertrup for SønderjyskE

Nr. Navn Fysik Position
1. Lawrence Thomas (29 år) 191 cm / 80 kg Målmand
2. Stefan Gartenmann (24 år) 185 cm / 75 kg Forsvar
3. Emil Holm (21 år) 191 cm / 83 kg Forsvar
5. Marc Dal Hende (30 år) 178 cm / 75 kg Forsvar
6. Philipp Schmiedl (23 år) 187 cm / 76 kg Angreb
7. Julius Eskesen (22 år) 175 cm / 68 kg Midtbane
10. Anders K. Jacobsen (31 år) 181 cm / 77 kg Angreb
11. Bård Finne (26 år) 174 cm / 70 kg Angreb
12. Pierre Kanstrup (32 år) 186 cm / 78 kg Forsvar
16. Jannick Liburd (19 år) 181 cm Midtbane
17. Roni Arabaci (20 år) 176 cm / 68 kg Angreb
18. Adama Guira (33 år) 179 cm / 75 kg Midtbane
19. Mads Winther (19 år) 192 cm Forsvar
20. Peter Christiansen (21 år) 175 cm / 72 kg Angreb
21. Jeppe Simonsen (25 år) 184 cm / 76 kg Forsvar
22. Emil Frederiksen (20 år) 180 cm / 71 kg Midtbane
23. Mads Hansen (20 år) 174 cm Midtbane
24. Rasmus Vinderslev (23 år) 185 cm / 76 kg Midtbane
25. Haji Wright (23 år) 193 cm / 85 kg Angreb
26. Patrick Banggaard (27 år) 196 cm / 85 kg Forsvar
28. Nicolai Flø (25 år) 191 cm / 91 kg Målmand
29. Victor Ekani (24 år) 190 cm / 82 kg Midtbane
77. Rilwan Hassan (30 år) 172 cm / 64 kg Midtbane
90. Mads Albæk (31 år) 182 cm / 76 kg Midtbane
Isak Oli Olafsson (20 år) 188 cm Forsvar
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

SønderjyskE
FC Midtjylland
2 – 0
11. september 19:00
1. runde
Vejle Boldklub
SønderjyskE
4 – 1
20. september 18:00
2. runde
Viktoria Plzen
SønderjyskE
3 – 0
24. september 18:00
3. runde
SønderjyskE
AaB
3 – 1
27. september 14:00
3. runde
Lyngby
SønderjyskE
2 – 2
4. oktober 14:00
4. runde
SønderjyskE
Brøndby IF
2 – 0
18. oktober 16:00
5. runde
Randers FC
SønderjyskE
1 – 2
25. oktober 16:00
6. runde
SønderjyskE
AGF
1 – 1
2. november 19:00
7. runde
AC Horsens
SønderjyskE
0 – 3
8. november 20:00
8. runde
Skive IK
SønderjyskE
0 – 1
11. november 13:30
3. runde
OB
SønderjyskE
1 – 1
22. november 14:00
9. runde
SønderjyskE
FC København
1 – 3
29. november 16:00
10. runde
SønderjyskE
FC Nordsjælland
2 – 1
6. december 14:00
11. runde
Brøndby IF
SønderjyskE
2 – 1
13. december 18:00
12. runde
SønderjyskE
Lyngby
2 – 1
16. december 16:30
4. runde
SønderjyskE
Randers FC
0 – 1
20. december 14:00
13. runde
SønderjyskE
Aarhus Fremad
6 – 0
9. januar 12:00
Færdig
SønderjyskE
OB
1 – 1
14. januar 12:00
Færdig
Silkeborg
SønderjyskE
3 – 5
20. januar 12:00
Færdig
SønderjyskE
AC Horsens
1 – 1
27. januar 12:00
Færdig
Kolding IF
SønderjyskE
1 – 0
28. januar 14:00
Færdig
FC Midtjylland
SønderjyskE
1 – 2
4. februar 18:00
14. runde
SønderjyskE
Vejle Boldklub
0 – 1
7. februar 14:00
15. runde
Fremad Amager
SønderjyskE
1 – 2
10. februar 18:00
Kvartfinaler
FC København
SønderjyskE
3 – 2
15. februar 19:00
16. runde
AGF
SønderjyskE
2 – 0
21. februar 16:00
17. runde
SønderjyskE
Lyngby
1 – 4
1. marts 19:00
18. runde
SønderjyskE
OB
1 – 1
4. marts 18:00
19. runde
AaB
SønderjyskE
1 – 0
8. marts 19:00
20. runde
SønderjyskE
Fremad Amager
4 – 1
11. marts 16:30
Kvartfinaler
SønderjyskE
AC Horsens
2 – 0
14. marts 14:00
21. runde
FC Nordsjælland
SønderjyskE
2 – 1
21. marts 17:00
22. runde
OB
SønderjyskE
1 – 4
24. marts 11:00
Færdig
AaB
SønderjyskE
3 – 2
5. april 14:00
23. runde
FC Midtjylland
SønderjyskE
1 – 0
8. april 16:30
Semifinaler
SønderjyskE
AC Horsens
2 – 3
11. april 14:00
24. runde
SønderjyskE
FC Midtjylland
3 – 1
15. april 16:30
Semifinaler
OB
SønderjyskE
1 – 1
18. april 14:00
25. runde
Lyngby
SønderjyskE
0 – 1
21. april 18:00
26. runde
SønderjyskE
Vejle Boldklub
1 – 0
25. april 14:00
27. runde
SønderjyskE
OB
2 – 0
2. maj 14:00
28. runde
Vejle Boldklub
SønderjyskE
4 – 2
9. maj 14:00
29. runde
Randers FC
SønderjyskE
4 – 0
13. maj 15:00
Finale
SønderjyskE
Lyngby
2 – 0
17. maj 19:00
30. runde
AC Horsens
SønderjyskE
vs
20. maj 18:00
31. runde
SønderjyskE
AaB
vs
24. maj 14:00
32. runde