LeoVegas.dk Roskilde Festival Bethard Casino24

Luk
Logo for De Graafschap

Om De Graafschap

Land: Holland
Stadion: De Vijverberg
Placering: Doetinchem, Holland
Kapacitet: 12.600 tilskuere
Træner: Henk de Jong


Turneringer med deltagelse af De Graafschap

Turnering Placering Form
Æresdivisionen #17
har tabt 2 kampe i træk
Op/nedrykningsspil Semifinale
har spillet uafgjort seneste kamp
KNVB Cup 2. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 3 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om De Graafschap fra nyhedsarkivet

Nyheder om De Graafschap

15/05 21:22
12/05 16:28
19/04 06:35
14/04 14:08
16/03 20:40
29/01 15:09
23/12 16:24
16/12 16:35
01/12 21:37
25/11 16:20


Spillertrup for De Graafschap

Nr. Navn Position
1. Hidde Jurjus (25 år) Målmand
2. Bart Straalman (22 år) Forsvar
3. Ted van de Pavert (27 år) Forsvar
4. Lars Nieuwpoort (24 år) Forsvar
5. Jordy Tutuarima (26 år) Forsvar
6. Robert Klaasen (25 år) Midtbane
7. Furdjel Narsingh (31 år) Angreb
8. Javier Vet (25 år) Midtbane
9. Nabil Bahoui (28 år) Angreb
10. Stefan Nijland (30 år) Angreb
11. Daryl van Mieghem (29 år) Angreb
12. Nigel Bertrams (26 år) Målmand
13. Jordy Rondeel (24 år) Målmand
14. Liban Abdulahi (23 år) Midtbane
15. Andrew Driver (31 år) Midtbane
16. Jasper Heusinkveld (30 år) Målmand
17. Nick van den Dam Målmand
18. Erik Bakker (29 år) Midtbane
20. Youssef El Jebli (26 år) Midtbane
21. Azor Matusiwa (21 år) Midtbane
22. Fabian Serrarens (28 år) Angreb
23. Sven Nieuwpoort (26 år) Forsvar
24. Ruben Ligeon (27 år) Forsvar
25. Delano Burgzorg (20 år) Midtbane
27. Abdelilah El Malki (21 år) Forsvar
28. Frank Olijve (30 år) Midtbane
30. Andreas Dusink (21 år) Angreb
35. Charlison Benschop (29 år) Angreb
36. Koen Huntelaar (20 år) Midtbane
37. Jurre Vreman (21 år) Forsvar
39. Marlon Versteeg (21 år) Angreb
44. Leeroy Owusu (22 år) Forsvar
Jordy Thomassen (26 år) Angreb
Mohamed Hamdaoui (25 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

De Graafschap
Feyenoord
2 – 0
12. august 14:30
1. runde
Breda
De Graafschap
3 – 0
18. august 18:30
2. runde
De Graafschap
Groningen
0 – 1
25. august 18:30
3. runde
FC Emmen
De Graafschap
1 – 1
31. august 20:00
4. runde
De Graafschap
VVV-Venlo
1 – 2
15. september 18:30
5. runde
Heracles
De Graafschap
4 – 0
21. september 20:00
6. runde
VVSB
De Graafschap
6 – 8
25. september 19:45
1. runde
De Graafschap
Willem II
2 – 1
30. september 14:30
7. runde
De Graafschap
Heerenveen
0 – 5
6. oktober 20:45
8. runde
Fortuna Sittard
De Graafschap
3 – 1
21. oktober 16:45
9. runde
De Graafschap
Excelsior
4 – 1
27. oktober 19:45
10. runde
De Graafschap
Zwolle
2 – 5
30. oktober 20:45
2. runde
AZ Alkmaar
De Graafschap
1 – 0
3. november 20:45
11. runde
De Graafschap
PSV Eindhoven
1 – 4
10. november 19:45
12. runde
Utrecht
De Graafschap
5 – 0
25. november 14:30
13. runde
De Graafschap
Zwolle
0 – 2
1. december 19:45
14. runde
ADO Den Haag
De Graafschap
0 – 0
8. december 20:45
15. runde
Ajax
De Graafschap
8 – 0
16. december 14:30
16. runde
De Graafschap
Vitesse
2 – 2
23. december 14:30
17. runde
De Graafschap
Fortuna Sittard
5 – 1
20. januar 14:30
18. runde
Excelsior
De Graafschap
2 – 0
26. januar 19:45
19. runde
De Graafschap
Breda
3 – 0
1. februar 20:00
20. runde
Feyenoord
De Graafschap
4 – 0
9. februar 20:45
21. runde
De Graafschap
Utrecht
0 – 1
17. februar 16:45
22. runde
Zwolle
De Graafschap
0 – 3
23. februar 19:45
23. runde
De Graafschap
ADO Den Haag
1 – 1
1. marts 20:00
24. runde
Willem II
De Graafschap
3 – 2
9. marts 20:45
25. runde
Heerenveen
De Graafschap
0 – 3
16. marts 18:30
26. runde
De Graafschap
Heracles
1 – 2
30. marts 19:45
27. runde
Groningen
De Graafschap
1 – 0
2. april 20:45
28. runde
De Graafschap
AZ Alkmaar
1 – 1
6. april 20:45
29. runde
PSV Eindhoven
De Graafschap
2 – 1
14. april 12:15
30. runde
VVV-Venlo
De Graafschap
4 – 1
20. april 20:45
31. runde
De Graafschap
FC Emmen
1 – 0
23. april 18:30
32. runde
Vitesse
De Graafschap
6 – 1
12. maj 14:30
34. runde
De Graafschap
Ajax
1 – 4
15. maj 19:30
33. runde
Cambuur
De Graafschap
1 – 1
19. maj 20:00
Semifinaler
De Graafschap
Cambuur
vs
22. maj 20:45
Semifinaler