LeoVegas.dk Roskilde Festival Bethard Casino24

Luk
Logo for Excelsior

Om Excelsior

Land: Holland
Stadion: Van Donge and De Roo Stadion
Bygget: 31. juli 2000
Placering: Rotterdam, Holland
Kapacitet: 4.400 tilskuere
Træner: Ricardo Moniz


Turneringer med deltagelse af Excelsior

Turnering Placering Form
Æresdivisionen #16
har vundet 2 kampe i træk
Op/nedrykningsspil Semifinale
har ikke vundet i samtlige kampe
KNVB Cup 1. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 3 hjemmekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Excelsior fra nyhedsarkivet

Nyheder om Excelsior

22/05 20:26
12/05 16:28
19/04 06:35
13/04 20:23
09/04 10:42
30/03 22:52
17/03 18:35
02/03 21:35
03/02 14:10
11/11 16:19


Spillertrup for Excelsior

Nr. Navn Fysik Position
1. Alessandro Damen (29 år) 185 cm / 75 kg Målmand
3. Herve Matthys (23 år) 184 cm / 77 kg Forsvar
4. Thomas Kotte (23 år) 183 cm / 77 kg Forsvar
5. Robin van der Meer (24 år) 198 cm / 80 kg Forsvar
6. Jerdy Schouten (22 år) 185 cm / 70 kg Angreb
7. Anour Hadouir (36 år) 170 cm / 68 kg Angreb
8. Ryan Koolwijk (33 år) 195 cm / 76 kg Midtbane
9. Elias Mar Omarsson (24 år) 183 cm / 70 kg Angreb
10. Luigi Bruins (32 år) 180 cm / 75 kg Midtbane
11. Dennis Eckert (22 år) 182 cm Angreb
14. Ali Messaoud (28 år) 183 cm / 76 kg Angreb
15. Jurgen Mattheij (26 år) 191 cm / 84 kg Forsvar
17. Desevio Payne (23 år) 175 cm / 70 kg Forsvar
18. Marcus Edwards (20 år) 167 cm / 68 kg Angreb
19. Mikael Anderson (20 år) 180 cm / 69 kg Angreb
20. Sonny Stevens (26 år) 193 cm / 94 kg Målmand
21. Dogucan Haspolat (19 år) 173 cm / 66 kg Midtbane
22. Jeffry Fortes (30 år) 181 cm / 66 kg Forsvar
23. Maarten de Fockert (24 år) 189 cm / 88 kg Målmand
24. Denis Mahmudov (29 år) 167 cm / 60 kg Angreb
28. Lorenzo Burnet (28 år) 182 cm / 80 kg Forsvar
33. Marouane Afaker (20 år) Angreb
34. Mounir El Hamdaoui (34 år) 183 cm / 81 kg Angreb
Siebe Horemans (20 år) 184 cm / 71 kg Forsvar
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Excelsior
Fortuna Sittard
1 – 1
11. august 20:45
1. runde
Feyenoord
Excelsior
3 – 0
19. august 14:30
2. runde
Breda
Excelsior
0 – 2
25. august 20:45
3. runde
Excelsior
ADO Den Haag
2 – 4
1. september 19:45
4. runde
Willem II
Excelsior
2 – 2
15. september 20:45
5. runde
Excelsior
Heerenveen
3 – 3
22. september 19:45
6. runde
Excelsior
Nijmegen
2 – 3
25. september 20:45
1. runde
Excelsior
VVV-Venlo
1 – 0
29. september 20:45
7. runde
Zwolle
Excelsior
2 – 0
6. oktober 19:45
8. runde
Excelsior
Vitesse
2 – 0
20. oktober 18:30
9. runde
De Graafschap
Excelsior
4 – 1
27. oktober 19:45
10. runde
Excelsior
Groningen
2 – 4
2. november 20:00
11. runde
Excelsior
Ajax
1 – 7
11. november 14:30
12. runde
FC Emmen
Excelsior
1 – 2
25. november 12:15
13. runde
Excelsior
Utrecht
3 – 3
30. november 20:00
14. runde
PSV Eindhoven
Excelsior
6 – 0
7. december 20:45
15. runde
AZ Alkmaar
Excelsior
2 – 1
15. december 19:45
16. runde
Excelsior
Heracles
0 – 3
22. december 20:45
17. runde
Vitesse
Excelsior
3 – 2
18. januar 20:00
18. runde
Excelsior
De Graafschap
2 – 0
26. januar 19:45
19. runde
Excelsior
Feyenoord
2 – 1
3. februar 12:15
20. runde
Fortuna Sittard
Excelsior
4 – 1
10. februar 12:15
21. runde
Excelsior
FC Emmen
2 – 1
17. februar 14:30
22. runde
Utrecht
Excelsior
0 – 0
23. februar 18:30
23. runde
Excelsior
PSV Eindhoven
0 – 2
2. marts 19:45
24. runde
VVV-Venlo
Excelsior
1 – 0
9. marts 18:30
25. runde
Excelsior
Zwolle
0 – 2
17. marts 16:45
26. runde
Heerenveen
Excelsior
1 – 0
30. marts 20:45
27. runde
Excelsior
Breda
1 – 2
3. april 19:45
28. runde
Groningen
Excelsior
1 – 0
6. april 19:45
29. runde
Ajax
Excelsior
6 – 2
13. april 18:30
30. runde
Excelsior
Willem II
1 – 1
21. april 12:15
31. runde
ADO Den Haag
Excelsior
3 – 1
25. april 18:30
32. runde
Heracles
Excelsior
4 – 5
12. maj 14:30
34. runde
Excelsior
AZ Alkmaar
4 – 2
15. maj 19:30
33. runde
RKC Waalwijk
Excelsior
2 – 1
19. maj 14:30
Semifinaler
Excelsior
RKC Waalwijk
1 – 1
22. maj 18:30
Semifinaler