Luk
Logo for Excelsior

Om Excelsior

Land: Holland
Stadion: Van Donge and De Roo Stadion
Bygget: 31. juli 2000
Placering: Rotterdam, Holland
Kapacitet: 4.400 tilskuere
Træner: Ricardo Moniz


Turneringer med deltagelse af Excelsior

Turnering Placering Form
Eerste Divisie #4
har vundet samtlige kampe


Se flere relaterede nyheder om Excelsior fra nyhedsarkivet

Nyheder om Excelsior

21/07 12:20
05/07 08:45
11/06 13:19
10/06 12:21
31/05 16:00
22/05 20:26
12/05 16:28
19/04 06:35
13/04 20:23
09/04 10:42


Spillertrup for Excelsior

Nr. Navn Position
1. Alessandro Damen (29 år) Målmand
2. Siebe Horemans (21 år) Forsvar
3. Herve Matthys (23 år) Forsvar
4. Thomas Kotte (23 år) Forsvar
5. Robin van der Meer (24 år) Forsvar
6. Dogucan Haspolat (19 år) Midtbane
8. Kyle Ebecilio (25 år) Midtbane
9. Elias Mar Omarsson (24 år) Angreb
10. Luigi Bruins (32 år) Midtbane
11. Joel Zwarts (20 år) Angreb
14. Redouan El Hankouri (18 år) Midtbane
16. Sander Fischer (30 år) Forsvar
17. Thomas Verhaar (31 år) Angreb
18. Ahmad Mendes Moreira (24 år) Angreb
20. Rai Vloet (24 år) Midtbane
22. Jeffry Fortes (30 år) Forsvar
23. Maarten de Fockert (24 år) Målmand
28. Nathan Tjoe-A-On (17 år) Forsvar
29. Tobias Kleijweg (21 år) Forsvar
31. Dave van Delft (17 år) Angreb
32. Niek den Heeten (18 år) Midtbane
36. Nelson Konnings (18 år) Målmand
Jinty Caenepeel (23 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

RKC Waalwijk
Excelsior
2 – 1
19. maj 14:30
Semifinaler
Excelsior
RKC Waalwijk
1 – 1
22. maj 18:30
Semifinaler
Excelsior
Jong FC Utrecht
2 – 0
10. august 19:45
1. runde
Jong AZ Alkmaar
Excelsior
1 – 2
19. august 20:00
2. runde
Telstar
Excelsior
vs
23. august 20:00
3. runde
Excelsior
Helmond Sport
vs
30. august 20:00
4. runde
Go Ahead Eagles
Excelsior
vs
7. september 20:45
5. runde
Excelsior
Almere City FC
vs
13. september 20:00
6. runde
Breda
Excelsior
vs
20. september 20:00
7. runde
Excelsior
Jong PSV
vs
27. september 20:00
8. runde
Cambuur
Excelsior
vs
4. oktober 20:00
9. runde
Excelsior
Dordrecht
vs
13. oktober 16:45
10. runde
MVV Maastricht
Excelsior
vs
18. oktober 20:00
11. runde
Excelsior
Jong Ajax
vs
25. oktober 20:00
12. runde
De Graafschap
Excelsior
vs
1. november 20:00
13. runde
Excelsior
FC Eindhoven
vs
8. november 20:00
14. runde
FC Den Bosch
Excelsior
vs
17. november 14:30
15. runde
Excelsior
FC Volendam
vs
22. november 20:00
16. runde
Roda
Excelsior
vs
29. november 20:00
17. runde
Excelsior
Nijmegen
vs
6. december 20:00
18. runde
TOP Oss
Excelsior
vs
13. december 20:00
19. runde
Excelsior
Cambuur
vs
20. december 20:00
20. runde
Dordrecht
Excelsior
vs
10. januar 20:00
21. runde
Excelsior
Telstar
vs
17. januar 20:00
22. runde
Jong PSV
Excelsior
vs
27. januar 20:00
23. runde
Excelsior
Breda
vs
31. januar 20:00
24. runde
Helmond Sport
Excelsior
vs
7. februar 20:00
25. runde
Excelsior
Jong AZ Alkmaar
vs
14. februar 20:00
26. runde
Excelsior
FC Den Bosch
vs
21. februar 20:00
27. runde
FC Eindhoven
Excelsior
vs
28. februar 20:00
28. runde
Excelsior
MVV Maastricht
vs
6. marts 20:00
29. runde
Jong Ajax
Excelsior
vs
16. marts 20:00
30. runde
Excelsior
TOP Oss
vs
20. marts 20:00
31. runde
Almere City FC
Excelsior
vs
27. marts 20:00
32. runde
Excelsior
Roda
vs
3. april 20:00
33. runde
Nijmegen
Excelsior
vs
10. april 20:00
34. runde
FC Volendam
Excelsior
vs
13. april 14:30
35. runde
Excelsior
Go Ahead Eagles
vs
18. april 18:30
36. runde
Jong FC Utrecht
Excelsior
vs
24. april 20:00
37. runde
Excelsior
De Graafschap
vs
1. maj 20:00
38. runde