Luk

Luk
Logo for Excelsior

Om Excelsior

Land: Holland
Stadion: Van Donge and De Roo Stadion
Bygget: 31. juli 2000
Placering: Rotterdam, Holland
Kapacitet: 4.400 tilskuere
Træner: Marinus Dijkhuizen


Turneringer med deltagelse af Excelsior

Turnering Placering Form
KNVB Cup 2. Runde
har tabt seneste kamp
Op/nedrykningsspil Vinder
er ubesejret i samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 6 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Excelsior fra nyhedsarkivet

Nyheder om Excelsior

30/05 13:54
24/05 22:00
21/05 21:55
23/07 15:38
15/07 17:10
12/05 23:55
28/01 10:54
18/12 07:20
17/11 20:15
15/11 15:52


Spillertrup for Excelsior

Nr. Navn Position
1. Stijn van Gassel (25 år) Målmand
2. Siebe Horemans (24 år) Forsvar
4. Redouan El Yaakoubi (26 år) Forsvar
5. Nikita Vlasenko (21 år) Forsvar
6. Abdallah Aberkane (22 år) Forsvar
7. Nikolas Agrafiotis (22 år) Angreb
8. Mats Wieffer (22 år) Midtbane
9. Thijs Dallinga (21 år) Angreb
10. Reuven Niemeijer (27 år) Midtbane
11. Marouan Azarkan (20 år) Midtbane
14. Couhaib Driouech (20 år) Angreb
16. Sven Nieuwpoort (29 år) Forsvar
20. Bo Geens (26 år) Målmand
21. Kenzo Goudmijn (20 år) Midtbane
24. Brandon Ormonde-Ottewill (26 år) Forsvar
27. Jaimy Buter Forsvar
28. Nathan Tjoe-A-On (20 år) Forsvar
30. Lars Bleijenberg (22 år) Målmand
32. Joshua Eijgenraam (20 år) Midtbane
33. Brent Vugts (20 år) Angreb
36. Nelson Konings (21 år) Målmand
37. Luuk Admiraal (20 år) Angreb
38. Pascal Kuiper (18 år) Målmand
Steyn Gerritsen (19 år) Målmand
Modeste Duku (21 år) Midtbane
Jonathan Mendes (20 år) Midtbane
Noa Dundas (18 år) Midtbane
Raphael Eyongo (19 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

IJsselmeervogels
Excelsior
0 – 3
27. oktober 20:00
1. runde
Excelsior
Groningen
2 – 4
15. december 20:00
2. runde
Excelsior
Roda
2 – 2
10. maj 21:00
Kvartfinaler
Roda
Excelsior
0 – 2
14. maj 20:00
Kvartfinaler
Excelsior
Heracles
3 – 0
18. maj 18:45
Semifinaler
Heracles
Excelsior
1 – 3
21. maj 20:00
Semifinaler
Excelsior
ADO Den Haag
1 – 1
24. maj 20:00
Finale
ADO Den Haag
Excelsior
11 – 12
29. maj 18:00
Finale
Cambuur
Excelsior
vs
6. august 18:45
1. runde
Excelsior
Vitesse
vs
12. august 20:00
2. runde
Excelsior
PSV Eindhoven
vs
28. august 14:30
4. runde
Twente
Excelsior
vs
31. august 21:00
3. runde
RKC Waalwijk
Excelsior
vs
4. september 12:15
5. runde
Excelsior
FC Emmen
vs
10. september 20:00
6. runde
Fortuna Sittard
Excelsior
vs
17. september 21:00
7. runde
Excelsior
Utrecht
vs
1. oktober 18:45
8. runde
Nijmegen
Excelsior
vs
8. oktober 20:00
9. runde
Ajax
Excelsior
vs
15. oktober 20:00
10. runde
Excelsior
AZ Alkmaar
vs
23. oktober 12:15
11. runde
Go Ahead Eagles
Excelsior
vs
30. oktober 20:00
12. runde
Excelsior
Heerenveen
vs
6. november 20:00
13. runde
Feyenoord
Excelsior
vs
13. november 20:00
14. runde
Excelsior
Groningen
vs
8. januar 16:45
15. runde
Sparta Rotterdam
Excelsior
vs
14. januar 18:45
16. runde
Excelsior
FC Volendam
vs
20. januar 20:00
17. runde
Utrecht
Excelsior
vs
25. januar 21:00
18. runde
Excelsior
Ajax
vs
29. januar 14:30
19. runde
Excelsior
RKC Waalwijk
vs
4. februar 21:00
20. runde
AZ Alkmaar
Excelsior
vs
12. februar 20:00
21. runde
Excelsior
Nijmegen
vs
19. februar 20:00
22. runde
Groningen
Excelsior
vs
26. februar 20:00
23. runde
Excelsior
Sparta Rotterdam
vs
5. marts 20:00
24. runde
FC Emmen
Excelsior
vs
12. marts 20:00
25. runde
Excelsior
Cambuur
vs
19. marts 20:00
26. runde
Excelsior
Twente
vs
26. marts 20:00
27. runde
PSV Eindhoven
Excelsior
vs
2. april 20:00
28. runde
Excelsior
Go Ahead Eagles
vs
9. april 20:00
29. runde
Vitesse
Excelsior
vs
16. april 20:00
30. runde
Excelsior
Feyenoord
vs
23. april 20:00
31. runde
Heerenveen
Excelsior
vs
30. april 20:00
32. runde
Excelsior
Fortuna Sittard
vs
21. maj 14:30
33. runde
FC Volendam
Excelsior
vs
28. maj 14:30
34. runde