Luk
Logo for Heerenveen

Om Heerenveen

Land: Holland
Stadion: Abe Lenstra Stadion
Bygget: 20. august 1994
Placering: Heerenveen, Holland
Kapacitet: 26.100 tilskuere
Træner: Johnny Jansen


Turneringer med deltagelse af Heerenveen

Turnering Placering Form
Æresdivisionen #10
har ikke vundet 9 udekampe i træk
KNVB Cup Semifinale
har vundet samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 5 hjemmekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Heerenveen fra nyhedsarkivet

Nyheder om Heerenveen

26/02 08:00
17/02 20:40
15/02 18:52
14/02 15:43
14/02 14:07
12/02 21:50
12/02 12:42
11/02 20:08
10/02 17:10
02/02 13:10


Spillertrup for Heerenveen

Nr. Navn Position
1. Erwin Mulder (32 år) Målmand
2. Sherel Floranus (22 år) Forsvar
3. Jan Paul van Hecke Forsvar
4. Joaquin Fernandez (22 år) Forsvar
5. Lucas Woudenberg (26 år) Forsvar
6. Siem de Jong (32 år) Midtbane
7. Ulysses Llanez (19 år) Midtbane
8. Benjamin Nygren (19 år) Angreb
9. Henk Veerman (30 år) Angreb
10. Oliver Batista Meier (20 år) Angreb
11. Mitchel van Bergen (21 år) Angreb
13. Stanislav Shopov (19 år) Midtbane
14. Ibrahim Dresevic (24 år) Forsvar
15. Sieben Dewaele (22 år) Midtbane
16. Arjen van der Heide (19 år) Angreb
17. Rami Hajal (19 år) Midtbane
18. Hamdi Akujobi (21 år) Midtbane
19. Jan Ras (22 år) Midtbane
20. Joey Veerman (22 år) Forsvar
21. Rodney Kongolo (23 år) Midtbane
22. Marijn Dijkstra Målmand
23. Jan Bekkema (24 år) Målmand
24. Jaimy Kroesen (17 år) Målmand
25. Pawel Bochniewicz (25 år) Forsvar
26. Rein Smit (20 år) Angreb
27. Stefan Westra (20 år) Forsvar
29. Timo Zaal (17 år) Forsvar
30. Runar Espejord (25 år) Angreb
37. Couhaib Driouech (18 år) Angreb
41. Rami Kaib (23 år) Forsvar
42. Syb van Ottele (19 år) Midtbane
43. Lasse Schöne (34 år) Midtbane
44. Tibor Halilovic (25 år) Midtbane
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Heerenveen
Willem II
2 – 0
12. september 18:45
1. runde
Fortuna Sittard
Heerenveen
1 – 3
19. september 21:00
2. runde
Heerenveen
VVV-Venlo
1 – 0
26. september 20:00
3. runde
Utrecht
Heerenveen
1 – 1
2. oktober 20:00
4. runde
Ajax
Heerenveen
5 – 1
18. oktober 14:30
5. runde
Heerenveen
FC Emmen
4 – 0
24. oktober 21:00
6. runde
Heerenveen
TOP Oss
3 – 1
27. oktober 19:45
1. runde
Sparta Rotterdam
Heerenveen
1 – 4
1. november 14:30
7. runde
Heerenveen
AZ Alkmaar
0 – 3
8. november 16:45
8. runde
RKC Waalwijk
Heerenveen
1 – 1
22. november 16:45
9. runde
ADO Den Haag
Heerenveen
1 – 1
28. november 20:00
10. runde
Heerenveen
PSV Eindhoven
2 – 2
6. december 16:45
11. runde
Vitesse
Heerenveen
1 – 1
13. december 12:15
12. runde
Heerenveen
Heracles
1 – 2
20. december 14:30
13. runde
Feyenoord
Heerenveen
3 – 0
23. december 21:00
14. runde
Heerenveen
Fortuna Sittard
1 – 3
10. januar 14:30
15. runde
Heerenveen
RKC Waalwijk
1 – 1
14. januar 18:45
16. runde
VVV-Venlo
Heerenveen
1 – 1
17. januar 14:30
17. runde
FC Emmen
Heerenveen
1 – 2
20. januar 16:30
1/8-finaler
Heracles
Heerenveen
1 – 0
23. januar 21:00
18. runde
Heerenveen
Feyenoord
3 – 0
27. januar 21:00
19. runde
Twente
Heerenveen
0 – 0
31. januar 12:15
20. runde
Heerenveen
Vitesse
1 – 0
6. februar 16:30
21. runde
AZ Alkmaar
Heerenveen
3 – 1
14. februar 12:15
22. runde
Heerenveen
Feyenoord
4 – 3
17. februar 18:45
Kvartfinaler
Heerenveen
Groningen
1 – 1
21. februar 14:30
23. runde
Zwolle
Heerenveen
4 – 1
26. februar 20:00
24. runde
Heerenveen
Ajax
vs
3. marts 21:00
Semifinaler
Heerenveen
ADO Den Haag
vs
6. marts 20:00
25. runde
Willem II
Heerenveen
vs
13. marts 16:30
26. runde
Heerenveen
Twente
vs
19. marts 20:00
27. runde
Heerenveen
Ajax
vs
4. april 12:15
28. runde
Groningen
Heerenveen
vs
11. april 14:30
29. runde
Heerenveen
Zwolle
vs
24. april 16:30
30. runde
PSV Eindhoven
Heerenveen
vs
2. maj 16:45
31. runde
Heerenveen
Utrecht
vs
8. maj 18:45
32. runde
FC Emmen
Heerenveen
vs
13. maj 14:30
33. runde
Heerenveen
Sparta Rotterdam
vs
16. maj 14:30
34. runde