Luk
Logo for Vitesse

Om Vitesse

Land: Holland
Stadion: Gelredome
Bygget: 25. marts 1998
Placering: Arnhem, Holland
Kapacitet: 25.000 tilskuere
Træner: Thomas Letsch


Turneringer med deltagelse af Vitesse

Turnering Placering Form
Æresdivisionen #4
er ubesejret 6 kampe i træk
KNVB Cup Finale
har vundet samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 7 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Vitesse fra nyhedsarkivet

Nyheder om Vitesse

02/04 15:30
14/03 16:27
09/03 13:42
07/03 18:37
01/02 13:35
20/12 14:08
26/10 11:17
25/10 16:25
18/10 16:27
26/09 23:25


Spillertrup for Vitesse

Nr. Navn Position
2. Eliazer Dasa (28 år) Forsvar
3. Danilho Doekhi (22 år) Forsvar
6. Jacob Rasmussen (23 år) Forsvar
7. Ikoma Lois Openda (21 år) Angreb
8. Sondre Tronstad (25 år) Midtbane
9. Oussama Darfalou (27 år) Angreb
10. Riechedly Bazoer (24 år) Midtbane
11. Armando Broja (19 år) Angreb
14. Oussama Tannane (27 år) Angreb
16. Dominik Oroz (20 år) Forsvar
17. Hillary Gong (22 år) Angreb
18. Tomas Hajek (29 år) Forsvar
19. Noah Ohio (18 år) Angreb
20. Thomas Bruns (29 år) Midtbane
21. Matus Bero (25 år) Midtbane
22. Remko Pasveer (37 år) Målmand
23. Bilal Bayazit (22 år) Målmand
24. Jeroen Houwen (25 år) Målmand
27. Idrissa Toure (22 år) Midtbane
32. Maximilian Wittek (25 år) Forsvar
36. Patrick Vroegh (21 år) Midtbane
37. Yassin Oukili (20 år) Midtbane
39. Enzo Cornelisse (18 år) Forsvar
40. Daan Huisman (18 år) Midtbane
42. Million Manhoef (19 år) Forsvar
43. Job Froeling (19 år) Målmand
44. Enrico Hernandez (20 år) Angreb
47. Nouri Cheung (18 år) Midtbane
Thomas Buitink (20 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

RKC Waalwijk
Vitesse
0 – 1
13. september 16:45
1. runde
Vitesse
Sparta Rotterdam
2 – 0
19. september 18:45
2. runde
Ajax
Vitesse
2 – 1
26. september 21:00
3. runde
Vitesse
Heracles
3 – 0
3. oktober 16:30
4. runde
ADO Den Haag
Vitesse
0 – 2
18. oktober 14:30
5. runde
Vitesse
PSV Eindhoven
2 – 1
25. oktober 14:30
6. runde
Willem II
Vitesse
1 – 3
31. oktober 21:00
7. runde
Vitesse
FC Emmen
3 – 1
8. november 14:30
8. runde
Groningen
Vitesse
1 – 1
21. november 20:00
9. runde
Vitesse
Fortuna Sittard
2 – 0
29. november 12:15
10. runde
HHC
Vitesse
0 – 3
2. december 19:45
1. runde
Zwolle
Vitesse
2 – 1
5. december 21:00
11. runde
Vitesse
Heerenveen
1 – 1
13. december 12:15
12. runde
Willem II
Vitesse
0 – 2
17. december 21:00
2. runde
Vitesse
Feyenoord
1 – 0
20. december 12:15
13. runde
AZ Alkmaar
Vitesse
3 – 1
23. december 16:30
14. runde
Heracles
Vitesse
0 – 2
9. januar 20:00
15. runde
Vitesse
Utrecht
1 – 0
12. januar 18:45
16. runde
FC Emmen
Vitesse
1 – 4
16. januar 16:30
17. runde
Vitesse
ADO Den Haag
2 – 1
19. januar 18:45
1/8-finaler
Vitesse
Groningen
1 – 0
23. januar 18:45
18. runde
VVV-Venlo
Vitesse
4 – 1
27. januar 20:00
19. runde
Vitesse
RKC Waalwijk
1 – 1
30. januar 21:00
20. runde
Heerenveen
Vitesse
1 – 0
6. februar 16:30
21. runde
Excelsior
Vitesse
0 – 1
9. februar 20:00
Kvartfinaler
Vitesse
Twente
0 – 2
14. februar 16:45
22. runde
PSV Eindhoven
Vitesse
3 – 1
21. februar 16:45
23. runde
Vitesse
VVV-Venlo
4 – 1
27. februar 20:00
24. runde
Vitesse
VVV-Venlo
2 – 0
2. marts 21:00
Semifinaler
Vitesse
AZ Alkmaar
2 – 1
7. marts 16:45
25. runde
Utrecht
Vitesse
1 – 3
14. marts 14:30
26. runde
Vitesse
Willem II
0 – 0
21. marts 14:30
27. runde
Twente
Vitesse
1 – 2
3. april 20:00
28. runde
Vitesse
ADO Den Haag
0 – 0
9. april 20:00
29. runde
Ajax
Vitesse
vs
18. april 18:00
Finale
Feyenoord
Vitesse
vs
25. april 16:45
30. runde
Vitesse
Zwolle
vs
1. maj 20:00
31. runde
Sparta Rotterdam
Vitesse
vs
7. maj 20:00
32. runde
Fortuna Sittard
Vitesse
vs
13. maj 14:30
33. runde
Vitesse
Ajax
vs
16. maj 14:30
34. runde