Luk

Luk
Logo for Vitesse

Om Vitesse

Land: Holland
Stadion: Gelredome
Bygget: 25. marts 1998
Placering: Arnhem, Holland
Kapacitet: 25.000 tilskuere
Træner: Thomas Letsch


Turneringer med deltagelse af Vitesse

Turnering Placering Form
Æresdivisionen #6
har ikke vundet 3 hjemmekampe i træk
Europa Conference League Kvalifikation Vinder
er ubesejret i samtlige kampe
Europa Conference League Gruppe G #2
har vundet 2 hjemmekampe i træk
Europa Conference League Slutspil 1/8-finale
har ikke vundet 2 kampe i træk
KNVB Cup Kvartfinale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har vundet 2 udekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Vitesse fra nyhedsarkivet

Nyheder om Vitesse

16/05 10:15
15/05 16:20
08/05 16:39
19/04 19:08
06/04 08:59
02/04 22:01
18/03 08:09
17/03 23:01
17/03 10:59
10/03 20:55


Spillertrup for Vitesse

Nr. Navn Fysik Position
1. Markus Schubert (23 år) 184 cm / 81 kg Målmand
2. Eliazer Dasa (29 år) 170 cm / 62 kg Forsvar
3. Danilho Doekhi (23 år) 182 cm / 83 kg Forsvar
6. Jacob Rasmussen (24 år) 190 cm Forsvar
7. Ikoma Lois Openda (22 år) 174 cm / 70 kg Angreb
8. Sondre Tronstad (26 år) 168 cm / 57 kg Midtbane
9. Adrian Grbic (25 år) 188 cm / 82 kg Midtbane
10. Riechedly Bazoer (25 år) 184 cm / 74 kg Midtbane
11. Nikolai Baden (22 år) 179 cm / 72 kg Angreb
16. Dominik Oroz (21 år) 190 cm / 82 kg Forsvar
18. Tomas Hajek (30 år) 186 cm / 77 kg Forsvar
20. Yann Gboho (21 år) 178 cm / 63 kg Midtbane
21. Matus Bero (26 år) 181 cm / 72 kg Midtbane
22. Toni Domgjoni (23 år) 177 cm / 74 kg Midtbane
23. Eric Verstappen (28 år) 196 cm / 86 kg Målmand
24. Jeroen Houwen (26 år) 184 cm / 76 kg Målmand
27. Romaric Yapi (21 år) 178 cm / 67 kg Forsvar
29. Thomas Buitink (21 år) 175 cm / 70 kg Angreb
32. Maximilian Wittek (26 år) 172 cm / 70 kg Forsvar
33. Daan Reiziger (20 år) 187 cm / 82 kg Målmand
36. Patrick Vroegh (22 år) 186 cm / 78 kg Midtbane
39. Enzo Cornelisse (19 år) 185 cm / 72 kg Forsvar
40. Daan Huisman (19 år) 178 cm / 73 kg Midtbane
42. Million Manhoef (20 år) 179 cm / 72 kg Forsvar
44. Enrico Hernandez (21 år) Angreb
48. Nigel van Haveren (18 år) Målmand
53. Simon van Duivenbooden (20 år) 190 cm Angreb
54. Gyan de Regt (19 år) Angreb
55. Marcus Steffen (19 år) Forsvar
Oussama Darfalou (28 år) 187 cm / 80 kg Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Vitesse
Dundalk
2 – 2
5. august 19:00
3. runde
Dundalk
Vitesse
1 – 2
12. august 21:00
3. runde
Zwolle
Vitesse
0 – 1
15. august 14:30
1. runde
Anderlecht
Vitesse
3 – 3
19. august 20:00
Finale
Vitesse
Willem II
0 – 3
22. august 16:45
2. runde
Vitesse
Anderlecht
2 – 1
26. august 19:00
Finale
Ajax
Vitesse
5 – 0
29. august 14:30
3. runde
RKC Waalwijk
Vitesse
1 – 2
12. september 16:45
4. runde
Mura
Vitesse
0 – 2
16. september 18:45
1. runde
Vitesse
Twente
1 – 4
19. september 16:45
5. runde
Groningen
Vitesse
0 – 1
22. september 20:00
6. runde
Vitesse
Fortuna Sittard
1 – 1
25. september 18:45
7. runde
Vitesse
Rennes
1 – 2
30. september 21:00
2. runde
Vitesse
Feyenoord
2 – 1
3. oktober 16:45
8. runde
Nijmegen
Vitesse
0 – 1
17. oktober 14:30
9. runde
Vitesse
Tottenham
1 – 0
21. oktober 18:45
3. runde
Vitesse
Go Ahead Eagles
1 – 2
24. oktober 14:30
10. runde
Heerenveen
Vitesse
1 – 2
30. oktober 20:00
11. runde
Tottenham
Vitesse
3 – 2
4. november 21:00
4. runde
Vitesse
Utrecht
2 – 1
7. november 16:45
12. runde
PSV Eindhoven
Vitesse
2 – 0
20. november 16:30
13. runde
Rennes
Vitesse
3 – 3
25. november 18:45
5. runde
Vitesse
AZ Alkmaar
0 – 0
28. november 20:00
14. runde
Cambuur
Vitesse
1 – 6
4. december 18:45
15. runde
Vitesse
Mura
3 – 1
9. december 21:00
6. runde
Vitesse
Heracles
2 – 1
12. december 14:30
16. runde
Vitesse
Sparta Rotterdam
2 – 1
15. december 18:00
2. runde
Sparta Rotterdam
Vitesse
2 – 2
18. december 18:45
17. runde
Vitesse
Zwolle
1 – 0
21. december 18:45
18. runde
Vitesse
Servette
0 – 0
8. januar 17:30
Aflyst
Feyenoord
Vitesse
0 – 1
15. januar 20:00
19. runde
Vitesse
DVS 33
2 – 0
18. januar 20:00
1/8-finaler
Vitesse
Groningen
1 – 3
22. januar 18:45
20. runde
Twente
Vitesse
3 – 0
5. februar 21:00
21. runde
Ajax
Vitesse
5 – 0
9. februar 19:00
Kvartfinaler
Vitesse
PSV Eindhoven
0 – 5
12. februar 20:00
22. runde
Rapid Wien
Vitesse
2 – 1
17. februar 18:45
1/16-finaler
Utrecht
Vitesse
1 – 1
20. februar 16:45
23. runde
Vitesse
Rapid Wien
2 – 0
24. februar 21:00
1/16-finaler
Vitesse
Nijmegen
4 – 1
27. februar 12:15
24. runde
Vitesse
Roma
0 – 1
10. marts 18:45
1/8-finaler
Heracles
Vitesse
0 – 0
13. marts 14:30
26. runde
Roma
Vitesse
1 – 1
17. marts 21:00
1/8-finaler
Vitesse
RKC Waalwijk
1 – 2
20. marts 16:45
27. runde
AZ Alkmaar
Vitesse
3 – 1
2. april 20:00
28. runde
Vitesse
Cambuur
1 – 0
10. april 14:30
29. runde
Vitesse
Sparta Rotterdam
0 – 1
19. april 18:45
25. runde
Willem II
Vitesse
1 – 0
24. april 12:15
30. runde
Go Ahead Eagles
Vitesse
1 – 2
1. maj 14:30
31. runde
Vitesse
Heerenveen
1 – 2
8. maj 14:30
32. runde
Fortuna Sittard
Vitesse
1 – 2
11. maj 20:00
33. runde
Vitesse
Ajax
2 – 2
15. maj 14:30
34. runde