Luk
Logo for Alessandria

Om Alessandria

Land: Italien
Stadion: Stadio G. Moccagatta
Træner: Angelo Gregucci


Turneringer med deltagelse af Alessandria

Turnering Placering Form
Serie C Oprykningsslutspil 1/8-finale
har spillet uafgjort seneste kamp
Serie C Oprykning Playoff Gruppe A Vinder
er ubesejret i samtlige kampe
Coppa Italia 1. Runde
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret 3 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Alessandria fra nyhedsarkivet

Nyheder om Alessandria

26/01 13:46
01/03 22:53
26/01 22:58
15/12 23:12
02/12 22:52


Spillertrup for Alessandria

Nr. Navn Position
2. Marco Ponzio (19 år) Forsvar
3. Giacomo Sciacca (24 år) Forsvar
5. Lorenzo Giubilato (19 år) Forsvar
7. Francisco Sartore (25 år) Angreb
10. Dario Maltese (27 år) Midtbane
12. Christian Marietta (18 år) Målmand
13. Filippo Boniperti (28 år) Angreb
16. Andrea Cittadino (26 år) Midtbane
17. Xavier Usel (20 år) Midtbane
18. Cazim Suljic (23 år) Forsvar
19. Gabriel Cleur (22 år) Forsvar
20. Fabio Castellano (22 år) Midtbane
25. Osama M'Hamsi
28. Giuseppe Prestia (26 år) Forsvar
Francesco Cosenza (34 år) Forsvar
Felice Piccolo (36 år) Forsvar
Simone Gozzi (34 år) Forsvar
Erik Panizzi (26 år) Forsvar
Lorenzo Gonnelli (27 år) Forsvar
Matteo Fissore (24 år) Forsvar
Edoardo Cirio (21 år) Forsvar
Robert Filip Forsvar
Alessandro Gazzi (37 år) Midtbane
Tommaso Bellazzini (32 år) Midtbane
Giuseppe Agostinone (32 år) Midtbane
Federico Casarini (31 år) Midtbane
Riccardo Martignago (29 år) Midtbane
Davide Di Quinzio (31 år) Midtbane
Andrea Arrighini (30 år) Midtbane
Riccardo Chiarello (26 år) Midtbane
Kleto Gjura Midtbane
Alessandro Sala (21 år) Midtbane
Matteo Gerace (18 år) Midtbane
Claudio Coralli (37 år) Angreb
Umberto Eusepi (31 år) Angreb
Luca Pandolfi (22 år) Angreb
Franklyn Akammadu (22 år) Angreb
Simone Celussi
Alessandro Ramello
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Monza
Alessandria
2 – 0
4. august 18:35
1. runde
Alessandria
ASDC Gozzano
2 – 2
25. august 17:30
1. runde
Carrarese
Alessandria
1 – 1
1. september 15:00
2. runde
Alessandria
Renate
1 – 0
8. september 17:30
3. runde
Olbia
Alessandria
0 – 3
15. september 15:00
4. runde
Pianese
Alessandria
0 – 1
22. september 15:00
5. runde
Alessandria
Giana Erminio
4 – 0
26. september 20:45
6. runde
Lecco
Alessandria
0 – 2
29. september 17:30
7. runde
Alessandria
Pontedera
0 – 2
6. oktober 17:30
8. runde
Alessandria
Como
1 – 1
13. oktober 17:30
9. runde
S.S. Arezzo
Alessandria
1 – 1
19. oktober 20:45
10. runde
Alessandria
Pistoiese
1 – 1
23. oktober 20:45
11. runde
Albinoleffe
Alessandria
4 – 1
27. oktober 17:30
12. runde
Alessandria
Novara
1 – 0
2. november 20:45
13. runde
Pro Patria
Alessandria
0 – 0
10. november 17:30
14. runde
Monza
Alessandria
2 – 0
24. november 15:00
16. runde
Alessandria
Siena
1 – 3
1. december 15:00
17. runde
Alessandria
Juventus U23
1 – 1
4. december 20:00
15. runde
Pergolettese
Alessandria
2 – 1
8. december 17:30
18. runde
Alessandria
Pro Vercelli
2 – 1
15. december 15:15
19. runde
Alessandria
Carrarese
2 – 2
12. januar 15:00
21. runde
Renate
Alessandria
1 – 0
18. januar 15:00
22. runde
ASDC Gozzano
Alessandria
0 – 1
22. januar 15:00
20. runde
Alessandria
Olbia
3 – 3
26. januar 15:00
23. runde
Alessandria
Pianese
0 – 0
2. februar 15:00
24. runde
Giana Erminio
Alessandria
2 – 1
9. februar 17:30
25. runde
Alessandria
Lecco
2 – 1
16. februar 17:30
26. runde
Pontedera
Alessandria
0 – 1
23. februar 15:00
27. runde
Alessandria
Albinoleffe
0 – 0
14. marts 15:00
31. runde
Como
Alessandria
0 – 0
18. marts 20:45
28. runde
Novara
Alessandria
0 – 0
22. marts 17:30
32. runde
Alessandria
Pro Patria
0 – 0
25. marts 20:45
33. runde
Juventus U23
Alessandria
0 – 0
29. marts 17:30
34. runde
Alessandria
S.S. Arezzo
0 – 0
1. april 18:30
29. runde
Alessandria
Monza
0 – 0
5. april 17:30
35. runde
Siena
Alessandria
0 – 0
11. april 15:00
36. runde
Pistoiese
Alessandria
0 – 0
14. april 20:45
30. runde
Alessandria
Pergolettese
0 – 0
18. april 15:00
37. runde
Pro Vercelli
Alessandria
0 – 0
26. april 15:00
38. runde
Alessandria
Pro Patria
0 – 0
30. juni 20:45
Semifinaler
Alessandria
Siena
3 – 2
5. juli 20:30
Finale
Carpi
Alessandria
2 – 2
9. juli 20:30
1/8-finaler