FC Midtjyllands ledelse, spillere og tilhængere har i lang tid ønsket, at klubben kunne komme til at spille sine kampe på et tidssvarende stadion i stedet for på det forblæste Ikast Stadion.
Den ambitiøse klub har haft meget svært med at lokke tilskuere til klubben hjemmekampe. Det vil forhåbentlig ændre sig, når klubben om halvandet år skifter hjemmebane.
Det nye stadion, der bygges af KPC BYG A/S og skal drives af Herning Messecenter, koster 80 millioner kroner. FC Midtjylland skal så leje sig ind.
Der bliver 10.500 pladser, der alle er overdækkede. Heraf er de 6.000 siddepladser. Efter ønske fra FC Midtjylland, så består endetribunerne af ståpladser, som man blandt andet kender det fra Brøndby Stadion. Dermed kan de tilskuere, der foretrækker at stå op komme til deres ret.
Men ståpladserne kan dog omdannes til siddepladser med kort varsel.
Det nye stadion indeholder også mødelokaler, VIP-lokaler, sponsor-lounges og restaurant. FC Midtjyllands administration flytter også til det nye stadion, der altså bliver den nye adresse for Ulvene.

































