Med sejren over Athletic i den spanske Super Cup-finale kan Marcelo nu kalde sig den mest dekorerede spiller i Real Madrids historie. En ære, han deler med Paco Gento.
Real Madrids 2-0-sejr over Athletic Bilbao i Supercopa-finalen var ikke bare endnu et af trofæ til klubbens omfattende kabinet.
Sejren, og den medfølgende titel, bragte nemlig Real Madrids samlede antal titler op på 95, hvilket er et færre end ærkerivalerne fra Barcelona.
Ud af de 95 trofæer har Marcelo været med til at vinde knap en fjerdedel af dem, og trofæet, som var brasilianerens 23 af slagsen markerer en flot milepæl for backspilleren.
De 23 officielle titler betyder nemlig, at 33-årige Marcelo er Real Madrids mest vindende spiller nogensinde. Det er en ære, som han deler med Paco Gento, der spillede i klubben i 18 år fra 1953-71.
Marcelo har spillet 15 år i Real Madrid, siden han kom til klubben fra Fluminense i 2007.
— MisterChip (Alexis) (@2010MisterChip) January 16, 2022
21 kommentarer
Tror ikke der findes mange som ikke ville mene at Marcelo var verdens bedste venstre back fra 11-12 og frem til sidste ChL triumf :-)
Kun Dani Alves har i nyere tid haft samme vanvittige niveau, men de to fungerede aldrig sammen på landsholdet.. :-D