AaB's transfervindue er ikke nødvendigvis helt lukket med ét døgn tilbage.
Nordjydernes sportsdirektør kunne efter kampen mod FC København ikke fortælle så meget, men der kan godt ske lidt inden deadline mandag.
- Det kan godt være. Der er jo før sket mærkelige ting sidst i vinduet. Jeg kan ikke sige så meget, men der kommer måske til at ske lidt, sagde Gaarde efter kampen.
AaB har tidligere meldt ud, at klubben skulle sælge en spiller denne sommer, men det er ikke sikkert, det kommer til at ske, siger Gaarde.
- Det har hele tiden været ambitionen, men det er jo lidt et paradoks. Man vil gerne have den stærkeste trup overhovedet, og man er også nødt til at tænke på økonomien.
- Det kan jo principielt også ske i næste uge, for det er jo kun os, der ikke må handle efter klokken 23.59 i morgen. Der findes jo masser af andre markeder, der stadig har åbent.
Er der noget, der er tæt på?
- Vi er i dialog med nogle klubber, men vi er ikke tæt på et salg, siger Gaarde.
Abildgaard er et kæmpe dilemma
Oliver Abildgaard var ikke med i søndagens kamp mod FCK, da han var skadet, og AaB er i lidt af et dilemma med den unge midtbanespiller.
- Oliver er en spiller med et kæmpe potentiale og har noget andet end midtbanespillerne på vores hold, siger Gaarde.
- Så hvis han stadig er her, vil vi være rigtig glade. Hvis han ikke her, er det fordi, vi har fået et godt salg. Det er et kæmpe dilemma i forhold til at have den bedste trup og at tænke på økonomien.
Allan Gaarde fastslår videre, at AaB er færdig med at hente spillere ind, og at der kan ske noget på midtstopper-fronten, hvor Jores Okore har været rygtet væk.


AaB
3F Superliga
































