2020-12-11 10:40:34

AaB-emnes agent: Dialog med mindst en klub

Sandefjords Marti Cifuentes nævnes som mulig træner i AaB, og agenten bekræfter da også, at der er dialog med mindst en klub. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AaB har været på udkig efter en træner, siden Jacob Friis valgte at stoppe i slutningen af oktober. 

Her har flere kandidater været nævnt, men særligt Marti Cifuentes er gået igen de seneste uger. 

Han er for tiden træner hos Sandefjord, som han sikrede overlevelse i Eliteserien, men alligevel er parterne ikke blevet enige om en forlængelse. 

Den spanske træner fortæller til VG, at han trives i Skandinavien, hvor han også har fundet en svensk kone. 

Derudover bekræfter hans agent, Morten Seeberg, at der for tiden er dialog med mindst en klub og tilføjer:

- Vi ønsker ikke at gå i detaljer om specifikke klubber, men både Allsvenskan og Superligaen er jo to rigtigt interessante ligaer med gode klubber, siger Morten Seeberg til norske VG. 

Cifuentes har udover Sandefjord også været ungdoms- og reservetræner hos AIK. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce