2022-02-22 13:35:00

AaB regner med midlertidig træner-løsning

AaB forventer på nuværende tidspunkt, at man kommer til at ansætte en midlertidig cheftræner, når Oscar Hiljemarks trænerdispensation udløber. Det fortæller sportschef Inge Andre Olsen til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

AaB

1 - 4

SIF

AaB arbejder stadigvæk på at få trænerkabalen til at gå op efter afskeden med Marti Cifuentes.

Den permanente erstatning er fundet i Viborg-træneren Lars Friis, men hans opsigelsesperiode løber frem til 1. august, og derfor er det fortsat Oscar Hiljemark og Rasmus Würtz, der styrer tropperne på Hornevej i Aalborg med førstnævnte som den mest ledende.

Assistent-duoen bestod den første alvorlige test med bravur, da AaB slog mesterskabsbejlerne fra FC Midtjylland med 2-0 i forårets første kamp i 3F Superligaen i søndags.

Der er dog udløbsdato på den succesfulde konstellation, idet hverken Oscar Hiljemark eller Rasmus Würtz har den fornødne trænerlicens, og derfor arbejder på en 60-dages dispensation, der rinder ud om cirka en måned.

AaB skal altså have kørt en træner i stilling, inden dispensationen løber ud, og her ser AaB's sportschef Inge Andre Olsen, at sandsynligheden er størst for, at det bliver en midlertidig træner frem for Lars Friis.

Det fortæller han til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AaB regner med midlertidig træner-løsning
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Som det ser ud nu, vil jeg sige, at det bliver en tredje træner, men man ved det jo aldrig. Der er mange ting, som kan ske på tre eller fire uger. Det må vi se, siger han.

Han bekræfter, at han i sidste uge tog til Viborg for at lande en aftale omkring Lars Friis, men at klubberne ikke kunne finde frem til en løsning, som begge parter var tilfredse med. 

- Udfordringen ligger i afstanden mellem, hvad Viborg ønsker at få af penge for Lars Friis, og hvad vi er villige til at betale. Men der har været forhandlinger. Sådan opfatter jeg det i hvert fald, idet jeg tog derned og talte med dem om det, siger han.

Så du er helt klar over, hvad Viborg vil have? 

- Ja, det har de været tydelige omkring fra første kontakt. Det er det samme, de kræver nu, og det synes vi er for meget, siger han.

Det har været fremme, at Viborgs krav skulle være to millioner kroner. Kan du genkende det tal? 

- Jeg vil ikke kommentere på beløbet. Men Viborg har stået fast på sit krav, og det må vi have respekt for. Det er dem, der bestemmer det. Men det er også os, der bestemmer, hvad vi vil give, siger han.

Har I ikke tænkt jer at vende tilbage til Viborg med et nyt bud? 

- Jamen der er stor afstand, siger han.

Men Viborg siger jo, at de ikke vil tage kontakt til jer. Så på den måde venter de vel på, at I kommer med et nyt bud? 

- Det er ikke altid sådan, det foregår. Der er jo mange agenter, som er inde i billedet, og som arbejder med sagen. Begge parter har set, at der er stor afstand, og at det måske ikke er så nemt at lande en løsning. Det må tiden så vise, men der arbejdes jo med sagen, siger han.

Viborgs sportschef Jesper Fredberg udtalte mandag, at han indtil videre ikke mener, at der havde været seriøse forhandlinger med AaB omkring at slippe Lars Friis før tid.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

AaB

1 - 4

SIF

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce