Luk

Avis: Russere og amerikanere jagter Duncan

| Premiership | 22 kommentarer

Infoboks

Hibernian - Celtic
Premiership (27/10)
Oddset 5,00 4,00 1,60
bet365 5,50 4,00 1,61

Sunday Mail skriver at russiske Tom Tomsk og amerikanske Portland Timbers er ude efter Celtics Morten Duncan Rasmussen.

Det står mere og mere klart, at Morten Duncan Rasmussen ingen fremtid har i Celtic. Den hovedstødsstærke angriber har ikke været med på klubbens sommertræningstur, og han har ikke været i truppen til klubbens træningskampe.

Ifølge Sunday Mail vil manager Neil Lennon hellere have en målmand end en målmager, og derfor skal Duncan sendes videre i systemet, så klubben i stedet har råd til at hente en mand der kan vogte buret.

Avisen skriver, at der er interesse for danskeren. Således skal russiske Tom Tomsk og amerikanske Portland Timbers have vist interesse for at hente Duncan, der menes at koste omkring fem millioner kroner.


Af Jesper Helmin
Mandag 25. oktober
Søndag 24. oktober