1. Division -Horsens-anfører vil vinde for Mølby
2014-06-06 16:48:01
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Horsens-anfører vil vinde for Mølby

Horsens-kaptajn Martin Retov vil afslutte sæsonen med en sejr for den afgående cheftræner Johnny Mølby.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Missionen om en hurtig tilbagevenden til Superligaen mislykkedes for AC Horsens, og anfører Martin Retov erkender, at det ikke har været godt nok inden den afsluttende kamp mod Vendsyssel.

- Det har været et hårdt år, for vi har ikke opnået de ting, vi gerne ville, og det er utilfredsstillende for os alle. Der er ingen af os, der vil huske tilbage på et godt år, men vi kan trods alt gå på sommerferie med en nogenlunde fornemmelse, hvis vi henter den anden sejr i træk.

- Det vil også være fint at slutte sæsonen godt af, inden vi som klub skal starte fra scratch efter sommerferien med en ny træner, der kommer med sine ideer og tanker, siger Retov til Horsens' hjemmeside.

Vendsyssel er nedrykningstruet, mens Horsens har udspillet sin rolle i tabellen, men Retov til vinde for snart forhenværende cheftræner Johnny Mølby.

- Hvis man bare har fem procent indsigt i fodbold, så kan man se, hvad Johnny Mølby har været med til i den her klub.

- Han har bragt klubben i en helt anden situation end tidligere, og vi er blevet anerkendt for at opnå gode resultater via positivt fodbold. Vi har opnået en fjerdeplads i Superligaen, været i pokalfinalen, og vi har mødt et - vil jeg godt tillade mig at kalde det - europæisk storhold som Sporting Lissabon her på CASA Arena Horsens, så vi har meget at takke Johnny for. På mandag vil vi alle gerne slutte ordentligt af for Johnny med en sejr , siger Retov.

Mølby afløses denne sommer af Bo Henriksen.

Annonce
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce