En helt igennem fantastisk forårssæson 2002 førte til, at Morten Olsen for alvor overvejede Thomas Frandsen i spillet om pladserne til VM i Japan og Sydkorea. I pressen var det nærmest et krav, at den elegante defensivspiller kom med, og i april måned fik Frandsen da også chancen mod Israel.
- Det var en kæmpe oplevelse. Jeg blev udtaget to gange, lige op til VM, og der var utroligt mange skriverier, megen snak og meget fokus på min person i den periode. Der var mange, der var af den opfattelse, at jeg var sikker på at komme til VM, siger Frandsen til bold.dk.
- Mediefokusen var enorm, og det var vildt spændende at være en del af, men det var til gengæld også så meget desto hårdere, da jeg ikke blev udtaget til VM-truppen alligevel.
- Det er klart, jo flere der siger, at man helt sikkert kommer med, jo mere begynder man selv at tro på det, men jeg tænkte hele tiden, at jeg måtte vente at se. Jeg vil ikke sige, at jeg forventede at blive udtaget, men jeg håbede da hele tiden. Forventningens glæde var stor, men jeg blev så også tilsvarende skuffet, da det viste sig, at jeg ikke kom med.
Thomas Frandsen, der på tidspunktet for VM-slutrunden var 26 år, fik forklaringen, at han manglede rutine, både internationalt og landsholdsmæssigt. Den var svært at sluge for Frandsen, men han forstod alligevel begrundelsen.
Rutinen kom efterfølgende, både hos Viborg men også hos FC Midtjylland, som han i 2003 skiftede videre til, men alligevel blev det ikke til flere kampe i rødt og hvidt.
- Mine præstationer var ganske enkelt ikke til det. Hvis foråret 2002 var den bedste periode i min karriere, så var efteråret 2002 måske en af de værste. Der var ikke rigtig noget der fungerede for mig, forklarer Frandsen.
- Jeg formåede ikke at få mig selv hevet op af det hul, og så finde de takter frem, jeg havde vist i foråret. Det tog mig for lang tid at komme mig over den fokus og medievirak der havde været omkring mig, og ikke mindst skuffelsen over ikke at komme med til VM.
Det tog i hvert fald et halvt år, måske endda mere, før jeg havde fået det rystet af mig.
Efter en tur i bølgedalen kom Frandsen med tiden tilbage til niveauet fra foråret 2002, men det var som central midtbanespiller, og ikke som den spillende forsvarer, som hans rolle var i landsholdstiden.
- Det var som central forsvarsspiller jeg blev udtaget til landsholdet, og havde jeg spillet den position hele min karriere, havde situationen måske været en anden, men på klubholdet blev jeg benyttet som defensiv midtbanespiller, siger Frandsen.
- Jeg har dermed ikke kunnet tilegne mig den fornødne rutine som den spillende forsvarer, som Morten Olsen mente jeg var. Det har selvfølgelig haft noget at sige, ingen tvivl om det.
Efter et par gode år hos FC Midtjylland, skiftede Thomas Frandsen igen tilbage til Viborg, hvor det blev til tre sæsoner, inden han i sommer tog videre til Skive, hvor han nu frister en tilværelse som spillende assistenttræner for klubbens hold i 1. division.
Udover den ene landskamp, har Frandsen en Ligalandsholdskamp og 31 U-landskampe på sit CV.
jesper@bold.dk


































