I juni måned var AC Horsens’ spillere ude at fejre oprykningen til Superligaen. På byturen opstod der imidlertid tumult, hvilket førte til, at to Horsens-spillere blev sigtet. Martin Spelmann blev sigtet for at have taget kvælertag på en ung mand, men anklageren frafaldt ved retssagen sigtelsen.
Forsvarsspilleren Nabil Aslam er til gengæld blevet idømt 30 dages betinget fængsel og 30 timers samfundstjeneste ved Retten i Horsens. Det oplyser Horsens Folkeblad. Aslam erkendte at have slået en mand med knytnæven, men han forsvarede sig med, at det skete i selvforsvar.
Nu kan AC Horsens så oplyse, at Nabil Aslam har valgt at anke dommen.
- Advokaten har i samråd med Nabil valgt at anke til landsretten, så i den forbindelse har vi ikke yderligere kommentarer i og med, at sagen stadig kører, siger AC Horsens’ direktør, Henrik Ravn, til bold.dk.
Nabil Aslams knytnæveslag faldt natten til den 5. juni i år.
houlind@bold.dk


AC Horsens
3F Superliga




























