På en ellers varm forårsdag, var der ikke meget at lune sig over i Herning her til aften. Opgøret mellem FC Midtjylland og SønderjyskE blev en tam affære, som endte 0-0.
Kampen startede jævnbyrdigt, og kort efter Mikkel Thygesen havde hamret en bold over mål, fik Kenneth Fabricius et skud blokeret i den modsatte ende. Næste chance tegnede udeholdet sig også for, men Jonas Lössl havde ikke de store problemer med at redde Jesper Kjærulffs afslutning.
Kort efter var Thygesen igen på spil, men som kampen skred frem, kom der længere mellem chancerne. I stedet blev det til en masse nærkampe og spil midt på banen, som ikke førte til det store.
Første halvleg blev i det hele taget ingen fest. Få chancer og masser af spilstop var realiteten i de første uskønne 45 minutter, og derfor var pausestillingen 0-0 da også kun en ganske logisk udgang på halvlegen.
Det billede fortsatte efter pausen, hvor der i den første periode om muligt kom endnu længere mellem lyspunkterne. Efter en times spil tog FCM-træner Allan Kuhn konsekvensen af dette og pillede Jude Nworuh ud til fordel for Baba Collins.
Kort efter kom der dramatik, men ikke af den positive slags. Olafur Skulason fik Mads Albæks støvle i hovedet og måtte skiftes ud med en kraftig omgang næseblod.
Hjemmeholdet begyndte nu at presse på for en scoring, men efter 73 minutter var det SønderjyskE, som fik en stor mulighed. Jonas Lössl og Kristian Ipsa gik helt galt af hinanden, og bolden faldt ned til Kjærulff, der dog blev så presset i situationen, at han ikke kunne nå at afslutte ordentligt på den ellers gode mulighed.
Mod slutningen af opgøret begyndte SønderjyskE-spillerne at virke trætte, mens indskiftede Ken Ilsø fik sat lidt gang i FCM’s offensiv. Det blev kort før tid til en udmærket mulighed til Baba Collins, men ind ville bolden ikke, og så endte det hele, som det var startet - med 0-0 på måltavlen.


FC Midtjylland
Sønderjyske
3F Superliga































