


AaB's administrerende direktør Thomas Bælum mener, at AaB havde gjort nok for at oplyse om retningslinjerne for at være på stadion, efter onsdagens scener, hvor pokalfinalen blev sat på pause i 14 minutter, fordi flere AaB-fans ikke fulgte retningslinjerne.
Det fortalte han efter kampen til TV3 +, hvor han fortalte, at han var glad for, at de fans, som ikke kunne finde ud af det, forlod stadion.
- Det synes jeg, vi har (gjort nok, red.). Vi har kommunikeret utroligt meget i det sidste stykke tid. Vores SLO var hernede at tale med dem før kampen, under kampen, og jeg var ude at sende dem afsted på stadion, og jeg pointerede, hvad retningslinjerne var, så jeg synes ikke, vi kunne gøre mere, end vi har gjort, sagde Bælum.
Men de hører øjensynligt ikke efter?
- Nej. Det er så rigtigt. Da man så kom herned, og der måske var kommet lidt indenbords, så stak det af. Men igen, jeg er glad for, at de tog konsekvensen og gik ud, da de ikke kunne følge reglerne på stadion.
Bælum fortæller, at man i de kommende dage skal evaluere onsdagens hændelser for at se, hvordan man gør til AaBs kommende kampe.


AaB
Oddset Pokalen



































