Luk

AaB genoptager træning: Tak til kommunen

| 3F Superliga | 0 kommentarer

Infoboks

AaB - Vejle Boldklub
Superligaen Grundspil (26/10)
Bet25 1,87 3,75 4,20
Oddset 1,75 3,80 4,70
bet365 1,75 3,75 4,50

AaB har tilbagekaldt sine spillere og træner fra mandag i grupper på otte, meddeler klubben. 

AaB har siden 1. april har hjemsendt sine spillere, men fra mandag er alle tilbage på træningsbanerne, oplyser klubben.

Inden for myndighedernes rammer træner Superliga-truppen i grupper.

- At vi nu har valgt at indlede den tilladte træning i grupper med otte spillere, sker med henblik på, at vi har en forhåbning om, at vi inden for en overskuelig fremtid også kan udvide til fællestræning, siger sportschef Inge Andre Olsen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

- I forbindelse med træningen tages der en lang række forholdsregler. Eksempelvis er samkørsel til og fra træning ikke tilladt, spillerne medbringer selv egne drikkedunke, fælles spisning og bad er forbudt etc.

- Grupperne af otte spillere hver fordeles på tre forskellige baner rundt på anlægget, og når træningen er afsluttet går spillerne direkte til deres biler og kører hjem igen

- Vi er taknemmelige for, at Aalborg Kommune i denne sammenhæng har kigget på vores klub som en virksomhed og derfor har givet tilladelse til, at vi må bruge banerne, og i den forbindelse er det vigtigt at understrege, at tilladelsen udelukkende er givet til vores Superliga-trup.

AaB opfordrer i samme ombæring eventuelt interesserede i at blive væk fra træningsanlægget.

Tegn et sæsonkortabonnement og se alle AaB?s hjemmekampe her


Af Mikael Blond
Mandag 26. oktober
Søndag 25. oktober