


Fredag aften gik AaB til landsholdspausen med en sejr over FC Nordsjælland.
Aalborgenserne fik ellers en mareridtsstart på opgøret, hvor FCN kom foran efter blot 13 sekunder på en fejl af Jacob Rinne.
Udover scoringen så lod AaB ikke udeholdet i nærheden af deres mål særligt mange gange, og Mathias Ross er meget tilfreds deres defensiv.
- Jeg synes, vi er begyndt at stå godt på banen. Vi har fået et solidt defensivt fundament, hvor vi bare ikke tillader særligt mange chancer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Når vi samtidig får vores spil til at flyde, så bliver vi også farlige offensivt. Vi skaber en del chancer og skaber en god kamp.
- Det er helt perfekt og kunne ikke være bedre, som sagt, går vi ind i en landsholdspause, så det var vigtigt at slutte godt af med en sejr, siger Ross til TV3 Sport efter kampen.
Med fredagens sejr går AaB op på 12 point efter syv runder af 3F Superligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
FC Nordsjælland
3F Superliga

































