LeoVegas.dk ready? betfair Kvindebold Sukkerbold Advertisement

Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned

| 2. Division | 5 kommentarer
Aarhus F: Glade for vi ikke kan rykke ned
Foto: Aarhus Fremad
Aarhus Fremad indtager sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil, og holdet er ifølge klubbens træner Claus Christiansen blot glade for, at de ikke kan rykke ned.  

Oprykningsspillet i 2. division står for døren, og i den anledning tager bold.dk turen rundt til de 12 klubber til en snak om, hvad de forventer sig af det spændende forår.

På sidstepladsen i 2. divisions oprykningsspil finder vi Aarhus Fremad. Holdet har blot ét point med sig fra grundspillet, hvorfor de da heller ikke gør sig store forhåbninger om at lege med i toppen af rækken.

Faktisk er holdet ifølge klubbens træner blot glade for, at de ikke kan rykke ned.

- Vi er kommet lidt skævt ind i foråret. Vi har mistet nogle spillere, der er taget til udlandet for at læse og nogle af starterne har også forladt klubben. Hvis vi kigger i forhold til i efteråret, så mangler vi fire til fem startere, og det er klart, at det kan vi jo godt mærke. Der er kommet nogle nye spillere, men det er ikke nogen, der er trådt direkte ind i startopstillingen. Overordnet set er vi bare jublende glade for, at vi er med i oprykningsspillet og faktisk ikke kan rykke ned, siger Claus Christiansen til bold.dk, inden han uddyber.

- Vi er svækkede i forhold til i efteråret.Vi er glade for, at vi kom med på den rigtige side af stregen i efteråret, og nu har vi så et forår, hvor vi kan prøve nogle unge spillere af, for dem har vi mange af. Det er det, vi vil bruge foråret til.

Det svækkede Aarhus-mandskab har undervejs i opstarten ligeledes lidt under skader, hvorfor flere spillere ifølge Aarhus Fremad-træneren først nu er på vej tilbage i omdrejninger.

- Vi har haft en del skader hos mange af de rutinerede spillere, så der har vi været en del ramt, synes jeg. De er ved at komme lidt tilbage, og det er kun Michael Sten Jensen, der er ude hele foråret. Han fik en meniskskade og skal opereres. Ellers er de fleste ved at komme tilbage, men de er ikke i fulde omdrejninger. Vi sætter dem i spil her i starten, og så må vi spille os lidt i form, siger Aarhus Fremad-træneren.

Den store udskiftning i truppen medfører samtidig, at der ikke er de store forventninger til det kommende forår, som Aarhus Fremad-træneren ikke er bleg for at kalde en gratis omgang.

- Vi har egentlig ikke så store forventninger. Vi prøver at se, om vi ikke kan dygtiggøre os og gøre endnu flere spillere klar til at spille 2. division. Mange af vores unge spillere har ikke været så meget med før, og det skal vi selvfølgelig bruge de her kampe til. Måske kan nogle af dem blomstre op og virkelig begå sig, men det skal vi selvfølgelig lige se først.

- Det er ikke noget resultatmæssigt succeskriterie for os. Vi prøver selvfølgelig at få kontakt med nogle af de hold over os, og så kan vi kigge på det. Lige nu skal vi bare forsøge at levere en god indsats. Vi kommer til at spille med mange, som ikke har spillet divisionsfodbold før, så det er klart, at det bliver noget helt nyt.

- Det er klart et gratis forår. Det tager vi det i hvert fald som, slutter Christiansen.

Aarhus Fremad åbner sæsonen lørdag, når de gæster Hvidovre.


Af Frederik Scheuermann

5 kommentarer

LukeDanDuke 00:10          
Et gratis forår, men altså... vi ser gerne nogle gode kampe med sejre til fremad på riisvangen, trods alt :)
HIFfyr 10:52          
Det var noget af en udmelding at komme med!
Hvem har de mistet og hvem mangler de mod os lørdag?
bims 19:06          
Jysk og underspillet - eller overdrevet, om man vil. Fremad har med lidt god vilje mistet én starter: Ullum (på rejse) - som besidder en håndfuld defensive kompetencer, men som teknisk og tempomæssigt har store mangler. Paikar (på rejse) ville ikke have haft en kinamands chance som starter, hvis Rønne og Schjødt er fit. Og Jacob Eriksen, der er vendt tilbage til Kolding, blev brugt on and off i den korte tid, han nåede i klubben.

Derimod har skadesfrekvensen været temmelig massiv. Med henblik på teknik, målfarlighed og speed på kanterne er det essentielt, at Bundgaard og Lauridsen bliver klar - og at Schjødt omsider bliver skadesfri...
Aarhus FORZA Fremad 08:22          
Enig i de fleste af dine betragtninger Bims... Synes dog det var træls vi mistede Jacob Eriksen... Han er en dygtig spiller... Er nu spændt på, hvordan det går i foråret... Håber vi får en god start, så holdet og specielt de nye unge spillere tanker selvtillid... I hver fald glad for vi ikke er med i nedrykningsspillet... Det bliver en gyser
LukeDanDuke 10:15          
Det kunne være fint med en god start så det ikke bliver sådan en halvsæson hvor der intet er at spille for, hvor sidste pladsen bare er vores.

Eriksen var en god spiller, men vigtigere kunne være at få Schjødt igang igen! tror stadig han har noget at byde ind med!
Fredag den 24. november
Torsdag den 23. november
Advertisement

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

To lynmål af Cornelius i Atalanta-avancement
Torsdag 23. november kl 23:01
Bendtner regner med at blive i Rosenborg
Torsdag 23. november kl 23:12
Farfan straffede et FCK-hold i gavehumør
Torsdag 23. november kl 20:51
Hazard: Salah fik ikke chancen i Chelsea
Fredag 24. november kl 07:20
Atalanta-helt: Den bedste aften i mit liv
Fredag 24. november kl 07:37

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

FCK henter Bård Wiggen tilbage
Tirsdag 21. november kl 10:04
Arda Turan: Jeg vil væk fra Barcelona nu
Tirsdag 21. november kl 13:31
Brøndby opjusterer: Minus på 22-26 mio.
Onsdag 22. november kl 09:07
Conte: AC fortjener at spille
Tirsdag 21. november kl 11:46
Motiveret Schwartz skal måske væk til vinter
Onsdag 22. november kl 09:01
Danmark stormer frem - nu 12'er i verden
Torsdag 23. november kl 10:12
To lynmål af Cornelius i Atalanta-avancement
Torsdag 23. november kl 23:01
SønderjyskE tævede FCK i historisk sejr
Søndag 19. november kl 17:53
Moniz er blæst bag over af Randers
Søndag 19. november kl 09:23
Bendtner scorede på ny i Rosenborg-sejr
Søndag 19. november kl 19:50
2. Bundesliga
19:33
SERIE A - Tipstråd 2017/18
19:31
Wieghorst: Vi skal nok finde vej til nettet
19:30
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
19:28
Hillerød-træner håber at holde på topscoreren
19:22
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
19:21
2. Bundesliga
19:20
AaB-back: Der er rigtig meget godt på vej
19:16
AC Milan - What dælen do we do!?
19:15
Wieghorst: Vi skal nok finde vej til nettet
19:13
Wieghorst: Vi skal nok finde vej til nettet
19:13
Wieghorst: Vi skal nok finde vej til nettet
19:11
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
19:08
Bendtner regner med at blive i Rosenborg
19:08
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
19:08
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
19:07
Hazard: Salah fik ikke chancen i Chelsea
19:05
Moskva-boss: Lukkede ned for FCK's kvaliteter
19:00
Gabriel: Fortjente mere i Arsenal
19:00
Ung OB-keeper skal prøvetræne i Juventus
18:59
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
18:50
AC Milan - What dælen do we do!?
18:48
To lynmål af Cornelius i Atalanta-avancement
18:46
SønderjyskE - Hyldest til #8 og sejr over FCK!
18:45
Gabriel: Fortjente mere i Arsenal
18:45