Fremad Amager siger denne sommer farvel til anfører og klubikon Mohammed Abdalas, men det har ikke været midtbanespillerens egen beslutning.
Klubbens nye udenlandske ejere har nemlig afvist at forlænge med Abdalas, der fik beskeden i onsdags - samme dag som de spillede mod Thisted.
- Det har ikke været min beslutning at stoppe i Fremad Amager. Det er de nye ejere, der har besluttet, at jeg ikke skal være i klubben mere, siger Abdalas til bold.dk.
- Jeg blev ringet op onsdag morgen og blev spurgt, om jeg ikke kunne komme ind på kontoret, og så fik jeg beskeden.
- Det har været et lidt mærkeligt forløb, især fordi jeg fik det at vide på kampdagen. Men jeg føler mig ikke uretfærdigt behandlet af klubben, og Michael Mio (sportschef, red.) viste mig den respekt at sige det til mig ansigt til ansigt. Så der er ingen følelser i klemme med hverken ham eller klubben.
- Jeg ville gerne være fortsat i Fremad Amager, det har jeg ikke lagt skjul på. Men det er jo ejernes beslutning, og det kan jeg ikke gøre så meget ved.
Fanfavoritten har været med hele vejen
31-årige Abdalas startede i Fremad Amager som 10-årig og har pånær et par korte afstikkere spillet hele karrieren i klubben.
Onsdag spillede han sidste hjemmekamp på Sundby Idrætspark, da han blev indskiftet mod slutningen af kampen, og det var en følelsesladet afsked med hjemmebanen.
- Når man lige står i situationen og ved, at det er sidste hjemmekamp, så bliver man sgu lidt rørt. Det blev jeg også, siger Abdalas, der har haft et særligt bånd med Fremad Amager-fansene:
- Jeg er jo den eneste af egen avl, som klubben har haft de seneste år, og jeg har spillet der, siden jeg var 10 år, så jeg tror, at fansene anser mig som én af deres egne.
- Der har været rigtig mange forskellige perioder i min tid i Fremad Amager. Alt fra nedrykning til oprykning til at skifte navn til FC Amager og gå konkurs og redde os i en playoff-kamp. Vi har både haft succes og dårlige tider, så vi har fået oplevet en del sammen, fortæller Abdalas.
Mohammed Abdalas, der har marokkanske rødder, ser nu fremad og vil finde en klub, hvor han kan bidrage med sin store erfaring.
- Det er rimelig nyt, så jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har masser af mod på fodbold, og jeg har stadig nogle gode år i mig. Jeg vil selvfølgelig gerne til en klub, hvor jeg kan bidrage og med en træner, der stoler på mig, slutter Abdalas.
Mohammed Abdalas har spillet 268 kampe over to perioder for Fremad Amager.
sara@bold.dk


Fremad Amager
Betinia Liga





























