Luk

Ajax smelter trofæ og deler med fansene

| Æresdivisionen | 13 kommentarer

Infoboks

Ajax har omsmeltet sit mesterskabstrofæ for denne sæson til små stjerner, som man har sendt ud til klubbens sæsonkortholdere.

I denne sæson er Ajax blevet hollandske mestre, men hollænderne har - som så mange andre – spillet uden sine fans og sæsonkortholdere på lægterne i størstedelen af sæsonen.

Som et lille plaster på såret har Ajax besluttet at omsmelte sit mesterskabstrofæ fra denne sæson og i stedet skabe over 42.000 små 'mesterskabsstjerner', som hver enkelt sæsonkortholder vil modtage én af.

Det tillader klubben at dele sit mesterskab med sine fans, lyder det fra klubben, der har tre stjerner over sit logo.

- Denne sæson har vi mestendels måttet spille uden vores fans – eller i hvert fald uden, at de har siddet på tribunerne. På trods af det har vi mærket deres støtte hver uge på vej til stadion, på sociale medier og personligt, siger direktør Edwin Van der Sar og tilføjer:

- Vi har tidligere sagt, at det her trofæ var for jer, og vi fortæller, at vi gør det for jer, men at dele trofæet er det ultimative bevis på, at vi virkelig gør det. Efter et turbulent år, så sikrer vi, at fansene føler sig som en del af mesterskabet.

Stjernerne vejer 3.45 gram og hver enkelt stjerne har 0.06 gram af trofæet i sig.

Ajax får dog efter aftale med det hollandske forbund også et andet trofæ til trofæskabet i Amsterdam.

Ajax har to kampe tilbage af sæsonen og fører lige nu med 14 point ned til andenpladsen PSV.


Af Jonas Dalgård

13 kommentarer

Kuglelyn 18:45          
Andre klubber ville værdsætte et mesterskab og trofæ i årtier efter, Ajax smelter bare lortet om… synes sgu det er lidt for poppet og mangel på respekt for et trofæ og symbol, man kan godt sætte pris på sine fans, selvom det bliver en vane at vinde mesterskaber…
Glory glory united 18:46          
Thumps up
matteotti 18:55          
Kuglelyn:

"Ajax får dog efter aftale med det hollandske forbund også et andet trofæ til trofæskabet i Amsterdam."
TractorBoy88 18:58          
Kuglelyn

Meget uenig. Det er et historisk og på alle måder atypisk år. Det kalder også på atypiske fremgangsmåder. Når man ser tilbage på det i fremtiden, og der f.eks. hænger en plakat af de 45000 omsmeltede stjerner samt en forklaring af omstændighederne, er jeg sikker på, det vil give SÅ meget mening, når folk går og kigger på klubbens pokaler.
Jasperthesjasper 19:00          
Andre klubber ville værdsætte et mesterskab og trofæ i årtier efter, Ajax smelter bare lortet om… synes sgu det er lidt for poppet og mangel på respekt for et trofæ og symbol, man kan godt sætte pris på sine fans, selvom det bliver en vane at vinde mesterskaber…
Sjovt, jeg synes det er den ultimative gestus overfor sine fans. Man har vundet pokalen til ejerskab og istedet for at beholde den, så giver man den til de 42.000 (!!!) sæsonkortholdere der har valgt at beholde deres sæsonkort i denne sæson, på trods af at de ikke har kunnet bruge det.

Vanvittig stort i min verden - jeg var selv sæsonkortholder for år tilbage da jeg boede i Amsterdam. Ville da ønske jeg stadig var i dag.
Reevenge 19:01          
Jeg er personligt vild med idéen. Fantastisk påfund, sjældent at man som fan i disse corona-tider kan føle sig inkluderet i sin klubs meritter og bedrifter. Må være en fantastisk oplevelse at få en stjerne med posten, formet af et vaskeægte mesterskabstrofæ.
LosMillonarios 19:22          
Hvor er det en fed gestus!!!!
Søndag 20. juni
Lørdag 19. juni
Jordi Alba: Vi manglede en smule held
06:14
Wales og Schweiz kæmper for avancement
06:00
Arturo Vidal vil fortsætte næste sæson i Inter
04:32
Dortmund: Arbejder på at hæve Isak-klausul
02:46
Jesper H: Endte i en grotesk situation i FCM
02:30
Danilo: Kunne ikke håndtere tyskernes taktik
02:27
Spanien og Polen delte i intens affære
02:26
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
02:23
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
01:57
Bernio Verhagen - gaven der bliver ved med at give
01:49
Jesper H: Endte i en grotesk situation i FCM
01:49
Frankrig smed point i den ungarsk heksekedel
01:46
Spanien og Polen delte i intens affære
01:42
Bernio Verhagen - gaven der bliver ved med at give
01:40
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:30
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:27
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:00
Esbjerg fB - Sommer, Sommer og Sol...
00:42
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
00:41
Dortmund: Arbejder på at hæve Isak-klausul
00:20
Officielt: Depay skifter til Barcelona
00:16
Spanien og Polen delte i intens affære
00:11
Jordi Alba: Vi manglede en smule held
00:09
Spanien og Polen delte i intens affære
00:07
Spanien og Polen delte i intens affære
00:05