Uenigheder med ejeren har ført til et uundgåeligt brud mellem Jimmy Nielsen og USL-klubben Hartford Athletic.
Kontrakten var ellers treårig, men samarbejdet blev søndag officielt afsluttet.
42-årige Nielsen har været i USA i små ti år som først spiller og MLS-mester med Kansas og senere cheftræner i Oklahoma og Hartford.
Både Nielsen og familien blev i efteråret amerikanske statsborgere, og det betyder, at han i højere grad end tidligere er åben for jobs i andre lande.
- Vi har været herovre i snart ti år, og det har hjulpet lidt, at vi er blevet amerikanske statsborgere.
- Det betyder, at vi kan rejse hvorhen, vi har lyst til, mens vores ældste datter kan blive herovre uden problemer. Så er vi er åbne for hele verden, siger Nielsen til bold.dk.
Mere motiveret end nogensinde
Nyheden om Nielsens farvel til Hartford slap ud søndag, så endnu er der ikke noget på bedding.
- Jeg har ikke haft tid til at gøre noget endnu, men da jeg vågnede op i søndag var jeg arbejdsløs igen, så nu går jagten ind på et nyt job.
- Jeg er mere motiveret og sulten end nogensinde. Jeg er også rimelig åben for de fleste muligheder, siger Nielsen, der ikke har hørt fra nogen danske klubber for nyligt:
- Nej, det har jeg ikke. Men der er jo heller ikke nogen, der har vidst, at jeg er fri på markedet. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg er åben for det meste.
Jimmy Nielsens brud med Hartford kommer efter en turbulent periode, hvor keeper Frederik Due blandt andet blev byttet væk mod den danske cheftræners vilje.


North American Soccer League

































