Luk

Andersson lovpriser FCM: Fantastisk klub

| 3F Superliga | 7 kommentarer
Andersson lovpriser FCM: Fantastisk klub
Foto: Getty Images

FC Midtjylland-backen Joel Andersson fortæller til svenske Fotbolskanalen, at FCM er en fantastisk klub, hvor han kan være lige den, han vil.

FC Midtjylland-backen Joel Andersson er for tiden med det svenske ligalandshold i Qatar, og her har den unge back fortalt om tilværelsen i FCM.

En tilværelse, som Andersson er meget tilfreds med.

- FCM er en fantastisk klub. Der er mange klubber, der stræber efter at være familiære, men her er det virkeligt sådan. Selv om det er en meget professionel klub, så kan man virkelig være den, man er. Man får hjælp med alt og kan snakke om alt med alle.

- Jeg ved, at mange siger det, om sine klubber, selv om det måske ikke er tilfældet, men det er virkelig sådan i Midtjylland, siger Andersson til fotbolskanalen.

Andersson fortæller i samme interview, at han generelt er tilfreds med sine egne præstationer i FCM, men svenskeren savner flere oplæg og scoringer.

Køb billetter til FC Midtjyllands kommende hjemmekampe her!


Af Jonas Dalgård

7 kommentarer

bruger 145819 08:04          
Det er vidst ene og alene angriberne der kan hjælpe ham med flere oplæg, de har været vildt uskarpe..
T-Knogle 08:44          
Når man f.eks. ser Evanders opførsel i kampen mod Fremad Amager, og klubbens reaktion på denne efterfølgende, så er familiær ikke det første der falder ind. Man får mere indtrykket af en enormt konkurrencefikseret kultur hvor det handler om at have rundsave på albuerne og bringe sig selv frem på bekostning af sine holdkammerater.
Defensive Tunger 09:27          
T-Knogle
Hvad var det for en reaktion fra klubben du blev så stødt over? At man sagde at det var uacceptabelt, men samtidigt forsøgte at ligge låg på sagen med det samme? En sag der desuden ikke har været mere at koge på siden.
olfro 10:34          
@T-Knogle
Når man f.eks. ser Evanders opførsel i kampen mod Fremad Amager, og klubbens reaktion på denne efterfølgende, så er familiær ikke det første der falder ind. Man får mere indtrykket af en enormt konkurrencefikseret kultur hvor det handler om at have rundsave på albuerne og bringe sig selv frem på bekostning af sine holdkammerater.
Så er det da fint, at Andersson kommer med denne beretning, så du/vi kan få den modsatte opfattelse :)
Naturligvis er der konkurrence og det skal der være.
Evander fik et mindre flip i Amager, men det ser ud til, at alle parter er kommet fint videre. Situationen blev åbenbart håndteret på den rigtige måde. Dog ikke på den måde, som mange herinde foreslog, men det var vist helle ikke FCM fans :D
Crusader 13:35          
Når man f.eks. ser Evanders opførsel i kampen mod Fremad Amager, og klubbens reaktion på denne efterfølgende, så er familiær ikke det første der falder ind. Man får mere indtrykket af en enormt konkurrencefikseret kultur hvor det handler om at have rundsave på albuerne og bringe sig selv frem på bekostning af sine holdkammerater.
Hold nu kæft, er der virkelig stadig nogle der piver over den bagatel?
Steffen_M 18:58          
Det er nemt at kloge sig på noget, man ikke ved noget om.

Den sag er netop håndteret, men internt i klubben, og ikke i medierne.

Det er vel netop hvad man gør i en familiær klub ;)
T-Knogle 19:25          
Problemet med Evanders “Brainfart” på Amager, er jo at det tilsyneladende ikke er blevet håndteret rigtigt, for så var det jo ikke sket igen første gang klubben stødte på problemer i kampen mod AGF, hvor han igen satte sig selv over klubben.

Så det er da godt at høre at Andersson har en anden opfattelse.
Fredag 17. januar
Torsdag 16. januar