Atletico Madrd lejer Moussa Dembele hos Lyon. Den spanske klub har derudover en købsoption på 250 millioner kroner, hvis de ønsker at gøre aftalen permanent.
Atletico Madrid sagde ved årsskiftet farvel til Diego Costa, der fik ophævet sin kontrakt med det spanske førerhold.
Erstatningen er nu fundet hos Lyon, hvor Diego Simeone og co. har lejet den franske angriber Moussa Dembele. Det bekræfter Lyon på deres hjemmeside.
Her oplyser de også, at Atletico Madrid har fået en købsoption med i aftalen på 250 millioner kroner, hvis de ønsker at gøre aftalen permanent.
Derudover betaler spanierne 10 millioner kroner for selve lejeaftalen, mens Lyon skal have ti procent af en eventuel fortjeneste ved et videresalg.
Endeligt indeholder aftalen også omkring 40 millioner kroner i mulige bonusser.
Lyon har handlet hurtigt, og de har derfor allerede fundet erstatningen i form af Islam Slimani, som er hentet på en fri transfer fra Leicester.
2 kommentarer
Mere eller mindre risikofrit for Atletico dog, hvis han falder helt igennem har han kostet 10 mio. kr., hvis han bliver et hit, kan de hente ham til en rimelig pris.
Lyon plejer at være rigtigt gode købmænd, så måske corona kradser lidt i klubkassen?
Må han blive et scoop!