For et par uger siden anklagede daværende Roskilde-træner Christian Lønstrup sine spillere for matchfixing, og siden har en undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund været i gang.
Søndag skriver Politiken, at virksomheden Sportradar har slået alarm, fordi der i Tyskland er blevet spillet mistænkelige beløb på kampe med FC Roskilde.
Sportradar er anerkendt som én af verdens førende i bekæmpelsen af matchfixing.
Mindst to af Roskildes kampe i denne sæson har angiveligt været genstand for mistænkelige væddemål i tyske kiosker.
Politiken skriver videre, at det er bookmakeren Tipico, der har slået alarm i forbindelse med Roskildes kamp mod Næstved, hvorpå der inden for et snævert geografisk område i Tyskland er blevet satset store beløb.
Væddemålene var angiveligt placeret på, at der skulle falde mindst tre scoringer i den pågældende kamp, der sluttede 4-1 til Næstved.
I 2014 lukkede Tipico for spil på en af FC Vestsjællands kampe, og ifølge Politikens oplysninger er de mistænkelige beløb på Roskildes kampe blevet spillet fra samme snævre område i Tyskland som dengang.


FC Roskilde
Betinia Liga



































