Randers FC ser ud til at sige farvel til midtbanespilleren Andre Rømer denne vinter, da han rykker til svenske Elfsborg.
Ekstra Bladet skriver i hvert fald lørdag, at svenskerne fredag fik et accepteret et bud af Randers på Rømer på 3,3 millioner danske kroner.
Randers' sportsdirektør, Søren Pedersen, har tidligere sagt, at et bud på to millioner ville være for lavt, men det ser altså ud til, at 3,3 millioner vækker tilfredshed hos kronjyderne.
27-årige Andre Rømer havde kontrakt til 2024 i Randers, men i stedet skulle han ifølge Ekstra Bladet nu få en aftale, der løber fire år i Elfsborg.
Elfsborg har i forvejen danskerne Frederik Holst og Jeppe Okkels i truppen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Randers FC
Elfsborg
3F Superliga
Allsvenskan
































