2021-11-03 08:34:48

Avis: SønderjyskE ansætter Esben Hansen

Esben Hansen bliver ifølge B.T. ny sportsdirektør i SønderjyskE, der tidligere har bekræftet, at en sådan ansættelse snart offentliggøres.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

SønderjyskE bekræftede efter fyringen af cheftræner Michael Boris, at man er tæt på at kunne præsentere en sportsdirektør, og det ser ud til at blive et velkendt navn.

Der Nordschleswiger har tidligere erfaret, at Esben Hansen var i spil til jobbet, og nu skriver B.T., at det bliver den tidligere OB-spiller, der ansættes som ny sportsdirektør i SønderjyskE.

Esben Hansen stoppede karrieren i 2011 og har sidenhen blandt andet været ekspert på tv, mens han senest har arbejdet som advokat.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Avis: SønderjyskE ansætter Esben Hansen
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

SønderjyskE har endnu ikke præsenteret ny permanent cheftræner efter fyringen af Michael Boris i mandags. Simon Poulsen har overtaget midlertidigt.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce