25-årige Edgar Babayan har fundet sig sin nye klub efter afskeden med 1. divisionsklubben Hobro på transfervinduets sidste dag.
Ifølge bold.dks oplysninger er den tidligere Superliga-spiller nemlig enig med lettiske Riga FC om en halvanden år lang aftale med option på yderligere et år.
Med aftalen er der tale om en mangedobling af den løn, som han fik i Hobro, og kantspilleren ventes præsenteret i den nærmeste fremtid.
Det bliver dog næppe sådan, at Babayan bliver hos Riga FC i hele kontraktperioden.
Den lettiske klubs ejere er nemlig også involveret i den cypriotiske klub PAFOS, og her skal Edgar Babayan efter planen ende i løbet af sommerens transfervindue.
Babayans skifte til Riga sker på en fri transfer, da han som bekendt købte sig fra af sin aftale med Hobro i slutningen af transfervinduet.
Riga FC har vundet mesterskabet i Letland i de seneste tre sæsoner, og derfor var Riga FC med i både kvalifikationen til Champions League og Europa League i efteråret, hvor man til sidst blev slået ud af Celtic med et 0-1-nederlag.
Men med endnu en lettisk titel i 2020-sæsonen, kan Riga og Babayan altså se frem til at spille Champions League-kvalifikation igen til sommer.
PAFOS er i øjeblikket nummer ni i den cypriotiske liga. Her er den tidligere Brøndby-forsvarer Paulus Arajuuri kaptajn.
Det er første gang i karrieren, at Edgar Babayan rykker karrieren til udlandet, da han tidligere har tørnet ud for Randers FC og Hobro.
Han kom igennem Randers FC's ungdomsafdeling, men formåede ikke at slå helt igennem på klubbens førstehold, og derfor gik turen til Hobro, hvor gennembruddet for alvor kom, og hvor han undervejs blev en del af det armenske landshold.


Pafos FC
1. Division
Virsliga
Riga FC
































