David Alaba har i snart et årti været en vigtig del af Bayern Münchens defensiv.
Sådan kan det meget vel fortsætte nogle år endnu, for ifølge direktøren i klubben, Oliver Kahn, så er den østrigske forsvarsspiller tæt på at forlænge aftalen med klubben.
- Vi kommer nærmere på en aftale. Den sidste samtale foregik i en meget gunstig stemning. David ved også, hvad han har - især i disse tider - hos Bayern. Jeg er meget optimistisk, i forhold til at vi kan beholde ham, siger Kahn til Abend Zeitung.
David Alaba har på nuværende tidspunkt et enkelt år tilbage af sin kontrakt med de tyske mestre og Champions League-finalister.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Bayern München
Bundesliga


































