Luk

BB-keeper jubler over mindre underholdning

| 2. Division | 0 kommentarer
BB-keeper jubler over mindre underholdning
Foto: Brønshøj Boldklub

Kasper Vilfort er godt tilfreds med, at Brønshøj-mandskabet har holdt nullet i tre af holdets første fem kampe i 2. division. Det siger han til klubbens hjemmeside.

Brønshøj er fortsat ubesejret i 2. divisions gruppe 1, hvor de første fem kampe har kastet ni point af sig.

I tre af kampene har klubben holdt nullet, og målmand Kasper Vilfort glæder sig over de defensive præstationer - også selv om det har ført til mindre underholdende kampe. Det siger han til klubbens hjemmeside.

- Vi har haft mere fokus på at lukke ned bag i - og stå bedre i kæderne. Det gør også, at vi måske ikke spiller lige så underholdende som i sidste sæson. Men det er trods alt nemmere at vinde kampe, når man ikke skal op og lave tre-fire mål i hver kamp. 

- Og der er kun én ting, der tæller, når vi går på banen, og det er tre point. Man siger også, at angrebet vinder kampe, men forsvaret vinder mesterskabet. Og jeg er helt sikker på det offensive nok også skal komme med. Men det er vigtigt at have et godt fundament først, siger han.

Brønshøjs næste ligakamp bliver på hjemmebane mod B93.


Af Jonas Sand

0 kommentarer

Der er foreløbigt ikke kommet nogle kommentarer til denne artikel.

Vær den første til at kommentere i vores forum.

Tirsdag 17. september