2021-02-22 13:42:02

BIF-profil: Mange har set lidt ned på Uhre

Brøndbys Jesper Lindstrøm mener, at mange har set lidt ned på angriberen Mikael Uhre, der for tiden topper både topscorer- og assistlisten i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 17. runde

FT

BIF

2 - 1

VB

15'
10
Mikael Uhre
Mål
47'
20
Pierre Bengtsson
Selvmål
56'
21
Wahid Faghir
Mål

Brøndby-angriberen Mikael Uhre nåede med sin 1-0-scoring mod Vejle sin niende sæsonscoring.

Det betyder, at han sammen med AGF's Patrick Mortensen og holdkammeraten Jesper Lindstrøm topper listen over topscorere i Superliga-sæsonen og ovenikøbet er han sammen med Vejles Allan Sousa i toppen af assistlisten med seks oplæg.

Uhre kom til Brøndby fra SønderjyskE i 2018, men det er først efter coronapausen, at han for alvor har slået sit navn fast som en farlig angriber i Brøndby-regi, og holdkammeraten Lindstrøm erkender, at Uhre ikke har fået den agtelse, han fortjener.

Det sagde Lindstrøm efter søndagens møde med Vejle.

Kan man kalde Uhre en skjult stjerne?

- Det kan man vel godt. Der er mange i årene, der har set lidt ned på ham, og jeg tror man undervurderer, hvor vigtig han egentlig er.

- Han laver mål og laver oplæg, og det er det, en angriber skal. Så længe, han fortsætter med det og giver den gas, så tror jeg ikke, vi klager, sagde Lindstrøm og tilføjede om søndagens kamp:

- Det var ikke den bedste præstation fra holdet, og heller ikke for Uhre, men han fik lavet et mål og fremprovokerede et andet mål. 

- Men så længe, han scorer og gør sit oppe i angrebet, så kan man ikke være andet end tilfreds, og nu gad han endelig score på mine oplæg, så hvis han kan fortsætte med det, så ser det godt.

Hvor mange bedre angribere end ham ser du i Superligaen?

- Det er svært at sige, for der er rigtig mange gode angribere i Superligaen. Uhre gør det godt, og han byder meget ind på holdet, er god i presset, laver mål og oplæg, og mere har jeg ikke brug for at vide.

Uhre, Lindstrøm og Brøndby kan for tiden også glæde sig over en førsteplads i Superligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 17. runde

FT

BIF

2 - 1

VB

15'
10
Mikael Uhre
Mål
47'
20
Pierre Bengtsson
Selvmål
56'
21
Wahid Faghir
Mål
Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce