3F Superliga -Bøller angreb Jens Stages lejlighed i Aarhus
2019-07-15 11:51:51
Foto: Getty Images

Bøller angreb Jens Stages lejlighed i Aarhus

Ukendte gerningsmænd har udøvet hærværk på Jens Stages lejlighed i Aarhus. Både AGF og Stages nye klub, FC København, tager kraftig afstand.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jens Stage har skiftet AGF ud med FC København, og det er måske mere, end hvad nogle AGF-tilhængere kan klare.

I hvert fald har ukendte gerningsmænd angrebet den lejlighed, som Jens Stage boede i i Aarhus.

En genstand blev kastet igennem en rude i lejligheden og forårsagede en mindre brandskade, skriver AGF på sin hjemmeside.

- Vi fordømmer på det kraftigste den slags handlinger og tager skarpt afstand til dem, siger AGF-direktør Jacob Nielsen til klubbens hjemmeside.

- Vi har tilbudt vores hjælp til politiets efterforskning, og vi håber, at gerningsmændene findes og bliver stillet til ansvar.

- Og hvis de bliver identificeret, og det viser sig, at gerningsmændene har forbindelse til nogle af vores fans, så vil de - udover en civil dom - få livslang karantæne til alle AGF's kampe, siger Jacob Nielsen.

Også Jens Stages nye klub, FCK, har reageret på hændelsen.

- F.C. København erfarer, at der i weekenden er udøvet hærværk mod Jens Stages lejlighed i Aarhus, hvilket vi naturligvis tager kraftigt afstand fra, lyder det på klubbens hjemmeside.

Ingen i den københavnske lejr har mere at sige om sagen lige nu.

Annonce

51 kommentarer

Se kommentarer
Annonce