Infoboks
Parma-målmand og Juventus-legende Gianluigi Buffon er begejstret over Juventus' forestående køb af Fiorentina-stjernen Dusan Vlahovic.
Fredag har Juventus bekræftet, at klubben har Fiorentina-stjernen Dusan Vlahovic er til lægetjek i Torino-klubben, og det vækker begejstring hos Juventus-legenden Gianluigi Buffon.
I et interview med La Gazzetta Dello Sport sammenligner han 22-årige Vlahovic' niveau med topspillere som Kylian Mbappé og Erling Haaland.
- Det er kæmpestort og overraskende. Vlahovic er den bedste unge spiller i verden sammen med Haaland og Mbappé. Han har noget anderledes. Og han er udviklingen af en nier med stærk fysik, og så er han dynamisk, siger Parma-målmanden Buffon, der også tilføjer, at tilgangen af Vlahovic har spændende perspektiver i forhold til Paulo Dybalas situation:
- Hvis jeg var Dybala ville jeg blive, selv hvis jeg fik mindre. Men kun hvis han føler sig værdsat. Og hvis jeg var Juventus, så ville jeg være meget spændt på at se en angrebsduo med Vlahovic og Dybala sammen.
Serbiske Vlahovic har været Fiorentina-angriber siden sit skifte fra Partizan i 2018. Han har scoret 49 kasser i 108 kampe, mens det er blevet til otte oplæg.
8 kommentarer
vlahovic har vist sig som stabil målscorer i 1,5 sæson nu i en klub som fiorentina. hvis han spiller fast i juve, hvilket man formoder med hans pris i mente, så kan han kun blive endnu bedre. haaland og mbappe har et bedre brand. det kan tiden ændrer.
Med andre ord, der er et stykke op til de to pt.
Det er dumt, men det er stilen. Når nogen kommer i PLs søgelys, er der bare generelt lige pludselig rigtig mange som ved alt muligt de normalt ikke ved.
Jeg må være en af de få, der har set mere.