Før Manchester Uniteds sidste kamp i den netop overståede Premier League-sæson, blev det bekræftet, at angriber Edinson Cavani ikke fortsætter på Old Trafford.
Den tidligere PSG-angriber kom til klubben i 2020 og scorede 17 mål i sin første sæson. I anden sæson fik han blot 20 kampe i den røde trøje - blandt andet på grund af de mange skader.
I et interview med klubbens hjemmeside sender uruguayaneren en tak til United-fansene.
- Jeg har oprigtigt intet andet end taknemmelige ord over for Manchester Uniteds fans og tilhængere.
- Helt ærligt, de har vist mig meget respekt fra det allerførste øjeblik, jeg ankom. Jeg tror, de i høj grad har anerkendt alt det hårde arbejde, jeg altid har forsøgt at yde.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er virkelig taknemmelig, og jeg vil tage herfra med et lykkeligt minde om den hengivenhed, de altid udviste.
Udover Cavani har Nemanja Matic og Lee Grant også annonceret, at de ikke fortsætter i United. Derudover har både Paul Pogba, Jesse Lingard og Juan Mata kontraktudløb til sommer.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Manchester United
Premier League
Uruguay



































