Brøndbys Jesper Lindstrøm har været flyvende i den velgørende FIFA 20-turnering Stay and Play Cup, der afvikles i disse dage.
Først blev det til en 8-2-sejr over Saif Khaoui fra Marseille, inden Jesper Lindstrøm sendte Chelseas Cesar Azpilicueta ud af turneringen med en 2-0-sejr, så han nu er klar til kvartfinalen mod Romas Justin Kluivert.
Efter sejren over Azpilicueta i ottendedelsfinalen tikkede en besked fra Chelsea-kaptajnen ind i Jesper Lindstrøms indbakke.
- Azpilicueta sendte en besked til mig, hvor han skrev, at jeg spillede godt, og at jeg var for god til, at han kunne være med. Det giver mig stor respekt for ham, at han gider at bruge tid på at skrive en besked til mig, siger Jesper Lindstrøm til bold.dk.
Jesper Lindstrøm er glad for at repræsentere Brøndby og ser FIFA-turneringen som et godt alternativ i disse tider.
- Det er fedt at være med, for jeg oplever at være nervøs op til en kamp, og i løbet af kampen pumper adrenalinen. Det er ikke det samme som rigtig fodbold, men det er et fint alternativ i disse tider.
- Jeg er meget ydmyg, men det er da gået meget godt indtil videre, så det kan da godt være, at jeg kan gå langt i turneringen, siger han.
Drømmer om at møde Liverpool og FCK
Skulle Jesper Lindstrøm klare sig videre fra lørdagens kvartfinale mod Justin Kluivert, venter vinderen af opgøret mellem Djurgårdens Jesper Karlström og Liverpools Trent Alexander-Arnold i semifinalen.
Brøndby-talentet ved godt, hvem han håber på at løbe ind i, hvis han skulle gå videre.
- Jeg er kæmpestor Liverpool-fan, så jeg håber på at møde Trent i semifinalen, siger Lindstrøm og tilføjer:
- Man er da en lille smule starstruck, når det er så store navne, man spiller imod. Jeg håber selv at blive et stort navn en dag, og det her er måske en måde at få sit navn bredt ud, så folk ved, hvem man er.
FC København er repræsenteret i form af Mohamed Daramy, som Jesper Lindstrøm kender uden for banen.
Hvis begge danskere vinder deres kommende kampe, kan det ende med et brag af en derby-finale, og det satser Lindstrøm på.
- Jeg tror, alle fans i Danmark håber, at vi møder hinanden i finalen. Vi snakker af og til sammen og har det godt med hinanden uden for banen, men på den rigtige bane er vi jo fjender.
- Det er længe siden, der har været et derby, så det kunne da være fantastisk, hvis vi mødtes i finalen, siger Jesper Lindstrøm.
Mohamed Daramys ottendedelsfinale mod Ajax’ Sergino Dest skulle være spillet fredag aften, men blev grundet tekniske problemer udsat, så den efter planen nu spilles lørdag klokken 17.
Jesper Lindstrøm tørner sammen med Justin Kluivert klokken 18 lørdag aften. Begge opgør kan følges på Viaplay og twitch.tv.


Brøndby IF
Chelsea































