Det var ikke kun et nederlag for FC København, da man torsdag røg ud af Conference League mod PSV Eindhoven.
Københavnerne var nemlig den sidste danske repræsentant i europæisk fodbold i denne sæson, hvorfor Danmark ikke længere har mulighed for at avancere til top-15 på UEFA's afgørende koefficientrangliste.
Det får betydning for de danske klubholds muligheder for europæisk kvalifikation fra 2023/24-sæsonen, hvor man blot vil have én Champions League-kvalifikationsplads og tre Conference League-kvalifikationspladser.
I denne sæson har man haft to Champions League-kvalifikationspladser, én Europa League-plads og to Conference League-kvalifikationspladser.
Det har ellers været den største høst af koefficientpoint i fem år for dansk fodbold, hvor man har haft hele fire hold med i et gruppespil.
FC København har stået for knap halvdelen af Danmarks point, og har altså bidraget klart mest af alle hold, men torsdag aften gik den ikke længere, og dansk fodbold må derfor klare sig med færre pladser i 2023/24-sæsonen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Champions League
3F Superliga
Europa League
Danmark
Conference League































