2021-05-22 07:43:02

Dansk keeper kan få PL-debut mod United

Wolverhampton har igen den unge danske keeper Andreas Søndergaard med i truppen til sidste Premier League-kamp mod Manchester United, og manager Nuno Espirito Santo overrasker muligvis med at give ham en startplads.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Wolverhampton spiller søndag sidste kamp i sæsonen, når Manchester United kommer på besøg, og det er samtidig manager Nuno Espirito Santos afskedskamp for klubben.

Her kan den unge danske målmands Andreas Søndergaard få sin førsteholds- og Premier League-debut, da han er i spil til at stå den sidste kamp, skriver Wolverhampton.

I onsdagens kamp mod Everton var John Ruddy overraskende i startopstillingen i stedet for førstekeeper Rui Patricio, mens Søndergaard var på bænken, og det er altså muligt, at Nuno igen overrasker på den position.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Dansk keeper kan få PL-debut mod United
Foto: Robert Sambles/SIPA/Ritzau Scanpix

20-årige Andreas Søndergaard kom til Wolverhampton i januar 2018 fra OB, og han er fast mand for klubbens U23-hold.

Danskeren har været med på bænken fem gange for Wolverhamptons førstehold - senest onsdag mod Everton.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce